
Zašto momci kradu kapije za Đurđevdan? Ovaj ritual ima neočekivanu simboliku!
U đurđevdanskoj noći između 5. i 6. maja, dok sela polako tonu u tišinu, negde u mraku škripe šarke. Nije to lopov, niti nekakva nevolja, već se po starom srpskom običaju za Đurđevdan jednostavno stavlja do znanja da je devojka iz te kuće nekome "zapala za oko" i da je taj neko spreman da je oženi!
Gde se kapija skida, zna se i ko se kome sviđa
U mnogim selima istočne i južne Srbije, ali i ponegde u Bosni i Crnoj Gori, običaj skidanja kapije bio je neizostavni deo đurđevdanskih noći. Skidali su ih momci, često krišom, ponekad uz dozu šale i podstreka zajednice.
Kroz generacije, skidanje kapije bilo je nenametljiv, ali jasan znak udvaranja, gest poštovanja upućen devojci, ali i njenoj kući. U đurđevdanskoj noći, momci bi tiho, uz dozu hrabrosti, uklanjali kapije sa dvorišta onih koje su im bile drage, stavljajući roditeljima do znanja da su ozbiljni u svojoj naklonosti. Iako danas gotovo zaboravljen, ovaj običaj i dalje nosi simboliku pažnje, poštovanja i veze s vremenima u kojima se ljubav izražavala kroz čin, a ne kroz reč.
Obično bi se kapija odnela do seoske crkve, česme ili raskršća - mesta gde je svi mogu videti. Negde bi završila i na krovu ambara ili okačena na drvo, kao svojevrsna "javna objava simpatije". Narednog jutra, po selu bi već kružile priče. Ime devojke i udvarača nisu morali da se izgovore naglas, sve bi bilo jasno.

Igra udvaranja
Iako danas u mnogim mestima ovaj običaj polako iščezava, u nekim delovima Srbije, kao što je Mačva, skidanje kapije bilo je gotovo nezaobilazan deo Đurđevdana. Domaćini su znali da je praznik stigao čim su zatekli kapiju na neobičnom mestu - na drveću, banderi, pa čak i na spomeniku. Momci su se trudili da njihova simpatija bude što vidljivija, često ostavljajući kapiju postavljenu na kreativne načine.
Zanimljivo je da su neki momci išli i korak dalje: osim što bi skinuli kapiju, pažljivo su je ošmirglavali i ofarbali pre nego što bi je vratili na mesto, pokazujući time ozbiljnost svojih namera i duboko poštovanje prema tradiciji.

Skidanje kapije nije bilo znak neprijateljstva ni nepoštovanja domaćina. Naprotiv, bio je to vid "narodnog udvaranja", šaljivog načina da se iskaže naklonost. U mestima gde je običaj bio najživlji, roditelji devojke nisu se ljutili, naročito ako su znali da je mladić "dobar i radan". Ako bi simpatija bila obostrana, devojka bi znala i da pripremi posluženje kada se kapija vraća.
Iako je običaj skidanja kapije danas uglavnom nestao i obavlja se kada je ranije ugovoren, on nas podseća na snagu jednostavnih, ali duboko iskrenih gesta. U svetu u kojem su emocije često skrivenije i apstraktnije, ovaj ritual ostaje kao nežan podsetnik na vreme kada su ljubav i poštovanje bili izraženi kroz konkretne akcije, a ne samo kroz reči.
(Ona.rs)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Izazvala delirijum u Skoplju, publika je u transu: Poslušajte kako je Breskvica sašila Đurđevdan
Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.