Mina je ekspert za terorizam i retka je žena u ovom poslu: "Žene su tas na vagi koji preteže na stranu dobra "

Vreme čitanja: oko 4 min.

Foto: Nikola Tomić

Poslednjih godina, društvo je suočeno sa sve učestalijim nasiljem u školama i ekstremnim događajima koji su uzdrmali osećaj sigurnosti u obrazovnim institucijama. Ovi incidenti ne samo da zahtevaju hitne reakcije, već i otvaraju širu raspravu o ulozi žena, porodice i obrazovnog sistema u oblikovanju bezbednog okruženja za decu.

U razgovoru s profesorkom dr Minom Zirojević, naučnim istraživačem sa Instituta za uporedno pravo i međunarodno priznatom stručnjakinjom za terorizam, dotakli smo se ključnih pitanja koja se tiču globalnih izazova, bezbednosti dece i važnosti uloge žena u rešavanju ovih problema. Iako je napisala 11 knjiga na temu terorizma, objavila tekstove na svim kontinentima i držala predavanja širom sveta, sebe prvenstveno predstavlja kao majku, a tek potom kao pravnika, naučnika, diplomatu i analitičara.

Ono čime se konkretno bavi Zirojevićeva su terorizam i ljudska prava, pre svega ženska i dečija prava, a potom terorizam i mediji, kao i moderna shvatanja terorizma uključujući sajber napade.

- To što sam žensko u ovom poslu je i pozitivna i negativna stvar. Pošto ste retki, svi vas zapamte i pozivaju, a baš zato što ste retki, uvek morate da budete bolji od drugih. Gde god da odem trudim se da koristim znanje iz diplomatije kojom se aktivno bavim, jer u razgovoru sa svim tim ljudima iz sveta terorizma morate da poznajete različite kulture, kako da priđete i otvorite sagovornika da podeli sa vama informacije, kao i da uopšteno budete prihvaćeni u tom svetu – objašnjava Zirojevićeva.

Globalne pretnje i značaj uloge žena

Mina Zirojević ističe da svet danas prolazi kroz moralnu degradaciju društva, urušavanje porodice i porast nasilja među decom. U tom kontekstu, ona prepoznaje ključnu ulogu žena kao poslednje linije odbrane tradicionalnih vrednosti.

- Žene mogu biti tas na vagi koji će pretegnuti na stranu dobra. Njihova uloga kao majki i supruga nije samo tradicionalna već i transformativna. Ako žene prepoznaju svoju snagu i odluče da budu stubovi porodice, mogu promeniti tok istorije - ističe ona.

Naglašava i da je važno da žene održe poštovanje prema sebi i da inspirišu nove generacije svojom stabilnošću i ljubavlju.

Stanje u obrazovnom sistemu Srbije

Kao nekadašnja savetnica u Ministarstvu prosvete, Zirojević oštro kritikuje trenutni obrazovni sistem u Srbiji. Ističe da je sistem postao preopterećen administrativnim zadacima, dok deca sve manje dobijaju kvalitetno obrazovanje:

- Potrebno je hitno resetovati sistem. Deca danas dobijaju bolje ocene nego što zaslužuju, ali istovremeno nisu motivisana za istraživanje i učenje. Nastavnici su preopterećeni sporednim zadacima, a ugled profesije se urušava zbog pritisaka roditelja - primećuje Zirojevićeva.

Takođe, smatra da je obrazovni sistem izgubio svoju vaspitnu ulogu, što je ključno za rešavanje problema poput nasilja u školama.

Tragedija u Ribnikaru i bezbednost dece

Zirojević je lično iskusila strah i bol kada je njena ćerka tog dana bila u školi u Ribnikaru. Opisujući kako se nosila sa tim događajem, naglašava važnost zajedničkog angažmana roditelja, škole i društva.

- Svako jutro zahvaljujem Bogu što je moje dete živo. Tragedija u Ribnikaru promenila je moj pogled na svet i podsetila me koliko su deca dragocena. Ta deca su bila svetionik ljubavi i pažnje, a njihov gubitak je nenadoknadiv za naše društvo - kaže ona.

Ističe da roditelji, kao primarni uzor deci, moraju biti svesni svoje odgovornosti u oblikovanju njihovih vrednosti i ponašanja.

Prevencija nasilja i terorizma

U vezi s globalnim pitanjima nasilja i terorizma, Zirojević smatra da su preventivne mere i obrazovanje ključni:

- Moramo promeniti sistem koji se fokusira samo na posledice, a ne na uzroke problema. Deca koja pokazuju znakove problema u ponašanju moraju dobiti stručnu pomoć, a roditelji i obrazovne institucije moraju biti uključeni u rešavanje tih problema.

Takođe, predlaže uvođenje predmeta "Bezbednosna kultura" u osnovne i srednje škole kako bi se deca od malih nogu učila osnovnim principima bezbednosti.

Žene u sigurnosnim strukturama

Na pitanje o ulozi žena u prevenciji nasilja i terorizma, Zirojević ukazuje da je njihova uloga nedovoljno prepoznata, ali i da žene imaju potencijal da donesu značajne promene.

- Žene su često nevidljive u sigurnosnim strukturama i njihov doprinos je sveden na procente u statistici. Međutim, njihov angažman u zajednici i porodici može biti ključan za stvaranje stabilnog društva - naglašava stručnjak.

Budućnost bezbednosti dece

Govoreći o budućnosti bezbednosti dece, Zirojević izražava zabrinutost zbog porasta nasilja i eksploatacije dece u ratnim i migracionim krizama. Smatra da međunarodne organizacije moraju preuzeti odgovornost za zaštitu dece i obezbeđenje njihovog prava na obrazovanje:

- Škole moraju biti utočište za decu, gde će sticati znanje i razvijati se u slobodne i misleće individue, a ne postati deo mase koja služi korporativnom društvu - ističe Zirojevićeva i zaključuje da je znanje jedina prava moć koja može promeniti svet i osigurati bolju budućnost za naredne generacije.

(Ona.rs)