Kupila sam kuću za evro na Siciliji i promenila život iz korena: Evo koliko me je koštalo renoviranje

K. M.
Vreme čitanja: oko 3 min.

Foto:meredith.tabbone

Meredit Tabon, finansijska savetnica iz Čikaga, poslednjih pet godina posvetila je ostvarivanju svog sna – izgradnji doma u Italiji. Do sada je u ovaj projekat uložila gotovo pola miliona dolara, ali za nju to nije samo kuća, već most između prošlosti i budućnosti.

Sve je počelo početkom 2019. godine, kada je saznala za inicijativu u italijanskom gradu Sambuka di Sicilija, gde su napuštene kuće prodavane na aukciji po simboličnoj početnoj ceni od 1 evra. U tom trenutku, Meredit je duboko istraživala porodičnu istoriju i otkrila da je njen pradeda potekao upravo iz ovog sicilijanskog grada, pre nego što je započeo novi život u Americi. Smatrala je da je to znak i odlučila da se upusti u licitaciju.

Nekoliko meseci kasnije postala je vlasnica jedne od kuća iz ove ponude, za koju je ponudila 5.555 evra. Uz poreze i takse, trošak kupovine popeo se na 5.900 evra (oko 6.200 dolara). Prvi put je posetila svoj novi dom u junu 2019. godine i zatekla ga u krajnje lošem stanju – bez struje, bez vode, s krovom koji sadrži azbest i podom prekrivenim slojem golubijeg izmeta od gotovo 60 centimetara.

Nakon što je sagledala situaciju, odlučila je da kupi i susednu napuštenu kuću privatnim dogovorom sa prethodnim vlasnikom, za 22.000 evra. Kombinovanjem ove dve nekretnine, prvobitni budžet za renoviranje od 40.000 evra, namenjen za obnovu 58 kvadratnih metara, porastao je na 140.000 evra, kako bi se pokrila površina od 250 kvadratnih metara. Na kraju, kada su radovi završeni u oktobru 2023. godine, ukupna cena renovacije dostigla je 425.000 evra, odnosno 446.000 dolara. Projekat je trajao godinama, delom zbog pandemije, ali joj je to omogućilo da finansira radove bez uzimanja kredita.

*

Obnova je bila veliki izazov, ali i ostvarenje sna. Meredit i njen tim srušili su nekoliko zidova kako bi proširili zajedničke prostore, izravnali podove u oba objekta, dodali čelične grede radi seizmičke zaštite i izgradili dve prostrane terase. Bio je to njen prvi renovacioni projekat, ali inspiraciju je pronašla u sećanju na svog oca, arhitektu, koji je preminuo kada je imala 15 godina. U njegovu čast, dom je nazvala "Casa dell’Architetto".

Dizajn kuće odražava njen moto: „jednostavno, ali značajno", inspirisan likom Dona Drejpera iz serije "Mad Men". Rezultat je daleko nadmašio njena očekivanja – dom je moderan, ali topao, ističe autentične arhitektonske elemente poput originalnih lukova, starog korita u kuhinji i jedinstvenog stepeništa.

*

Danas, sa 45 godina, Meredit ovaj dom koristi kao mesto za odmor, ali ga oseća i kao svoj primarni dom. Kuća ima dve glavne spavaće sobe, dve gostinske sobe, savremeno opremljenu kuhinju, prostranu trpezariju sa galerijom fotografija, biblioteku, dnevnu sobu, saunu na suvu toplotu i dve terase, od kojih jedna sadrži peć za picu i prostor za obedovanje na otvorenom. Planira da u Siciliji provodi četiri meseca godišnje, a njen dom služi i kao mesto okupljanja za prijatelje i porodicu.

Za nju, ovaj dom je više od nekretnine – on predstavlja ponovno povezivanje s očevom lozom, ali i nov pogled na život. Kako kaže, iskustvo joj je pomoglo da promeni perspektivu o poslu i fokusu u životu. Umesto da sve podredi radu, sada razmišlja o ravnoteži i ličnom ispunjenju.

Prodaja ove kuće nije u njenim planovima. Ostavila ju je u amanet rođaku, a nakon toga želi da je donira selu Sambuka. "Ovo mesto mi je donelo mnogo više nego što sam ikada mogla da zamislim. Ovde sam pronašla zajednicu i drugačiji način života", kaže ona.

(Ona.rs/CNBC)