Sezonska depresija pred vratima: Ne treba je tretrati kao prolazno jesenje neraspoloženje

Vreme čitanja: oko 1 min.

Učestalija je kod žena nego muškaraca

Foto: Pixabay

Sezonska depresija ili sezonski afektivni poremećaj je vrsta depresije koja je povezana sa promenama godišnjih doba. Najčešće se javlja u jesen ili zimu, ali je moguće da se pojavi i u druga dva godišnja doba, posebno u proleće. Tipično za sezonsku depresiju je da se bar dve godine zaredom javlja u isto vreme, da bi promenom godišnjeg doba simptomi polako nestajali.

Njena učestalost, u zavisnosti od zemlje može da bude od 1,4 odsto do 9,7 odsto, ali našim prostorima njena učestalost je oko tri odsto.

Velika zabluda je da promene raspoloženja u jesen shvatamo samo kao prolazno neraspoloženje koje ne zaslužuje puno pažnje. Sezonska depresija je klinički oblik ispoljavanja depresije koji može biti jako težak.

Sezonska depresija se karakteriše ponavljajućim simptomima tokom određenih meseci, kako je već rečeno, tokom najmanje dve uzastopne godine. Ovi simptomi uključuju:

  • uporna osećanja depresije
  • gubitak interesovanja za aktivnosti koje ste prethodno uživali
  • promene u apetitu ili težini
  • nisku energiju
  • poremećaje sna, pa čak i misli o smrti ili samoubistvu.

Simptomi se najčešće pojavljuju u kasnu jesen ili ranu zimu i povlače u proleće; učestalija je kod žena nego muškaraca. Više o ovome pročitajte na Vitality.rs.

(Ona.rs/Vitality.rs)