Izbegavajte da pijete vodu koja je prenoćila u čaši, posebno vodu iz slavine

N. K.
Vreme čitanja: oko 1 min.

Medicina upozorava na ovu štetnu noćnu naviku

Foto: Shutterstock

Za mnoge ljude, punjenje čaše vode pre spavanja i ostavljanja iste na noćnom stočiću ili pored kreveta je deo noćnog rituala. Ali da li primetite da ponekad, kada ujutru popijete gutljaj, ta voda uopšte nema ukus? Ne možete tačno da odredite šta je u pitanju, ali definitivno nije tako osvežavajuća.

Kako se ispostavilo, postoji razlog zašto se to dešava, navode stručnjaci za toksikologiju.

Kada se voda iz slavine ostavi da stoji preko noći ili na duži vremenski period, ona je izložena okolnom vazduhu. Vazduh sadrži više gasova poput kiseonika, azota i ugljen-dioksida, objašnjava dr Keli Džonson-Arbor, medicinski toksikološki lekar.

Izlaganje vazduhu omogućava da se ovi gasovi, posebno ugljen-dioksid, rastvore u vodi iz slavine. Kada pijemo vodu iz slavine koja je ostavljena preko noći, enzim u našim telima (nazvan karboanhidraza) pretvara ugljen-dioksid u ugljenu kiselinu. Povećana ugljena kiselina je odgovorna za gorak ili „ustajao“ ukus vode. Isparavanje i sedimentacija takođe igraju ulogu.

Dr Luz Klaudio, profesor medicine, kaže sledeće:

- Moja najbolja pretpostavka je da, kada voda iz slavine stoji preko noći, mogu se desiti dve glavne stvari. Prva je da deo vode isparava, a druga je da može doći do sedimentacije, gde bi se bilo kakve čvrste materije ili teži molekuli mogli složiti na dnu čaše, prenosi "Parade".

(Telegraf.rs)