Rana faza istraživanja pokazuje da menstrualna krv potencijalno krije lek za Alcahjmera i druge bolesti
Ideja da se krv iz menstruacije koristi kao „lek“ može prouzrokovati nelagodnost. Ipak, stručnjaci tvrde da menstrualne tečnosti imaju potencijal da se bore protiv različitih neurodegenerativnih bolesti, uključujući Alchajmerovu bolest.
Dr Karan Rajan, hirurg i predavač na Univerzitetu Sanderlend, govorio je o „neverovatnim“ sposobnostima upotrebe menstrualne krvi.
On je naglasio da su matične ćelije koje se nalaze u krvi od velike važnosti jer se mogu razviti u različite druge tipove ćelija u telu.
Moć matičnih ćelija
Dakle, endometrijum, sluznica materice, je jedini deo tela odraslog čoveka koji može da se izleči bez ožiljaka, a to je zahvaljujući neverovatnim regenerativnim sposobnostima matičnih ćelija koje potiču iz menstrualne krvi.
U osnovi, ove matične ćelije se mogu pretvoriti u brojne različite tipove ćelija – kosti, mozak, jetru, krv, srce i još mnogo toga.
Problem je što je ovo istraživanje u veoma, veoma ranoj fazi – čak i sa miševima. Većina podataka je iz ćelija u petrijevoj posudi ili iz životinjskih modela i predstoji dug put pre nego što otpočnu studije na ljudima.
Među istraživanjima na ovu temu je i studija koju je vodio kineski Univerzitet Džeđiang iz 2018. godine. U njoj je utvrđeno da upotreba 'mezenhimalnih' matičnih ćelija dobijenih iz menstrualne krvi ima antiinflamatorne efekte i dramatično poboljšava prostorno učenje i pamćenje kod miševa, prenosi "Mirror".
(Ona.rs)