Budite se svake noći u isto vreme? Telo možda pokušava da vam nešto poruči

Vreme čitanja: oko 3 min.

Foto: Shutterstock

Postoji nešto gotovo jezivo u tome kada se iz snaprobudite svakog dana u isto vreme, naročito ako je reč o noćnim satima - 2.30, 3.00 ili 4.00 ujutru. Mnogi ovo pripisuju stresu ili lošem snu, ali sve više stručnjaka govori o tome da ovakvi obrasci mogu da budu mnogo više od toga. Možda vam telo ili psiha pokušavaju da pošalju važnu poruku.

Telo ima svoj unutrašnji sat i zna kad nešto nije u redu

Ljudski organizam funkcioniše prema tzv. unutrašnjem biološkom satu, koji u kineskoj tradicionalnoj medicini nosi naziv „organ clock“. Prema tom principu, svaki organ u telu ima svoje vreme maksimalne aktivnosti, ali i fazu regeneracije. Ako se često budite u isto vreme, moguće je da je neki unutrašnji proces narušen - bilo fiziološki, emocionalni ili čak duhovni.4147446

Jetra i noćna buđenja između 1 i 3 ujutru

Buđenje između 1 i 3 sata noću često se povezuje s radom jetre. Telo tada detoksikuje krv, a ako ovaj proces ne funkcioniše optimalno, možete se buditi nenadano. Ovo može biti znak da unosite previše alkohola, teške hrane ili lekova koji opterećuju jetru, ali i da potiskujete ljutnju ili frustraciju - emocije koje se prema tradicionalnoj kineskoj medicini vezuju upravo za ovaj organ.

Foto: Shutterstock

Tuga, pluća i razlozi za buđenje između 3 i 5 ujutru

Ako se najčešće budite između 3 i 5 ujutru, to može biti signal da su pluća u disbalansu. U fiziološkom smislu, moguće je da imate probleme sa disanjem, kašljem ili zagušenjima, ali emocionalno - ovo je vreme kada tuga i osećaj gubitka najčešće dolaze na površinu. Mnogi ljudi koji tuguju za nekim ili nečim primetili su da ih upravo tada san napušta.

Psihološki obrasci i ponavljajuće vreme buđenja

Ne treba zanemariti ni psihološki aspekt. Buđenje svake noći u isto vreme može ukazivati na potisnute misli, osećaje krivice ili neraščišćene unutrašnje konflikte. Naš mozak noću ulazi u dublje sfere obrade emocija, a ako nešto ostane "zarobljeno", telo reaguje buđenjem. Ovaj obrazac može ukazivati na anksioznost, neizgovorene brige ili nerešene odnose.

Hormonski disbalans i pad šećera u krvi kao tihi uzroci

Noćna buđenja mogu se povezati i sa hormonskim disbalansima, naročito kod žena u perimenopauzi, kada fluktuacija estrogena i progesterona utiče na san. Slično tome, ako jedete neredovno ili preskačete obroke, može doći do pada šećera u krvi tokom noći, što izaziva naglo buđenje u stanju uznemirenosti.

Foto: Shutterstock

Noćna anksioznost i buđenje s osećajem panike

Posebna kategorija noćnih buđenja su ona praćena lupanjem srca, znojenjem i osećajem gušenja. Ovi simptomi ukazuju na panični napad ili noćnu anksioznost, koje često nemaju jasan spoljašnji okidač, već su posledica nagomilanog stresa, neizgovorenih strahova ili trauma koje tokom dana potiskujemo.

Kada su noćna buđenja znak za posetu lekaru

Ako se noćna buđenja ponavljaju duže od dve nedelje, narušavaju vam san, produktivnost ili raspoloženje - vreme je da se obratite lekaru. Naročito ako ih prate dodatni simptomi poput malaksalosti, glavobolja, osećaja depresije ili probavnih smetnji. Buđenja između 2 i 4 ujutru mogu biti i prvi simptomi depresije, insulinske rezistencije ili štitne žlezde u disbalansu.

Noć je vreme kada se duša i telo obnavljaju. Ako vas san svakog dana napusti u isto vreme, to je poziv da zastanete i obratite pažnju na ono što ignorišete. Telo nikad ne laže - ono signalizira kada mu nešto smeta, boli ili nedostaje. Možda je to neizgovorena emocija. Možda je fizički simptom. A možda vam vaša intuicija kroz san pokušava nešto reći. Umesto da se borite protiv toga, možda je vreme da konačno slušate.

(Ona.rs)

Teme