Ovaj čovek stari unazad: Ima 62 godine, a njegova biološka starost je 38 godina - evo šta radi i kako se hrani

J. V.
Vreme čitanja: oko 7 min.

Dejv Pasko ima 62 godine, ali prema njegovim rečima i fizičkom izgledu, njegov organizam funkcioniše kao da ima 38 godina.

Dejv Pasko je 62-godišnji stručnjak za dugovečnost i zdravlje, koji je postao poznat nakon što je pobedio (u jednom trenutku) Brajana Džonsona na takmičenju "Rejuvenation Olympics". Njegovo iskustvo sa testovima epigenetičkog starenja i promenama u životnim navikama zarad zaustavljanja starenja, pruža važan uvid u to kako stres i briga o drugima utiču na starenje. Dejv je svoje iskustvo i zapažanja zabeležio u knjizi "The Longevity Leap" i predstavio dokazane strategije za usporavanje biološkog starenja i poboljšanje dugovečnosti kroz promene u načinu života.

Strategije za usporavanje starenja

Dejv ističe da su ključne strategije za usporavanje starenja zasnovane na nauci o životnim navikama, a ne samo na suplementima ili eksperimentalnim terapijama. On veruje da pravilna ishrana, redovno vežbanje, upravljanje stresom i suplementi kao što je NAD (nikotinamid adenin dinukleotid) mogu značajno poboljšati energiju i izdržljivost, ali naglašava da životne navike imaju najveći uticaj na zdravlje i dugovečnost.

Njegovo uverenje o važnosti pravilne ishrane i fizičke aktivnosti proizilazi iz njegovog iskustva u "Rejuvenation Olympics" takmičenju, gde se takmičari rangiraju na osnovu svog biološkog starenja iliti vraćanju biološkog sata unazad.

Dugoročni ciljevi i izazovi

Pasko se ne zadovoljava jednostavnim ciljem da samo postigne dugovečnost, već želi da očuva zdravlje i vitalnost tokom celog života. On teži tome da "zdravstvena dužina života" (healthspan) bude što bliža "životnoj dužini" (lifespan), jer smatra da ne treba da dođe do trenutka kada telo postane iscrpljeno, a um više ne može da prati fizičku izdržljivost. Iako je u porodici imao slučajeve bolesti, on se trudi da preduzme preventivne korake kako bi se maksimalno zaštitio od sličnih problema. Pasko ističe da u budućnosti postoje velike šanse da nauka i tehnologije za regeneraciju, kao što su peptidi i genske terapije, još više doprinesu dugovečnosti.

Zaključci o dugovečnosti i zdravlju

Njegovi zaključci temelje se na vrlo jednostavnom, ali snažnom principu - zdravlje je rezultat svakodnevnih izbora. Pasko veruje da biološko starenje nije samo rezultat genetike, već i naših svakodnevnih odluka, uključujući ishranu, fizičku aktivnost i mentalno zdravlje. On se protivi modernim, često marketinški potpomognutim praksama, koje obećavaju brze rezultate, ali zanemaruju suštinske promene u životnim navikama. Kroz lično iskustvo, on je shvatio koliko su te navike, kao što su visok unos šećera, sedentarni način života i loša ishrana, štetne za naše zdravlje i ubrzavaju proces starenja.

Dejv je i dalje posvećen učenju, rastu i doprinosu zajednici, uz veru da će napredak u zdravlju i tehnologiji omogućiti veću dugovečnost, ali sa svrhom - da se život ispunjava ljubavlju, avanturama i povezivanjem sa drugim ljudima.

Kako se Dejv hrani

Dejvova svakodnevna ishrana predstavlja pažljivo izbalansirane obroke bogate nutrijentima. Njegov doručak tokom radnih dana sastoji se od jedne zelene banane i četiri pune kašike "Chia Nut Berry Spice Bowl-a", koji priprema u velikim količinama i konzumira tokom nedelje. Za vikend, njegov doručak se menja: subotom, kod kuće, uživa u omletu sa četiri jaja, rukolom i prethodno kuvanim pečurkama, dok nedeljom, kada je u crkvi, bira omlet sa tri jaja i prženi krompir.

Njegovi obroci za ručak obuhvataju raznovrsne, hranljive sastojke. Nekoliko puta nedeljno, za ručak, Dejv konzumira konzervirane sardine, dagnje, ostrige, skušu ili odmrznute škampe. Uz to, jede avokado, zelenu jabuku, krušku i narandžu, a često dodaje sirove bejbi šargarepe i komade celera koje koristi kao čips za humus. Takođe, pije pileći ili goveđi bujon koji je bogat hranljivim supstancama.

Večera je obično između 15 i 17 časova, završava pre 18 časova, i sastoji se uglavnom od povrća i manjih porcija mesa. Dejv kupuje kvalitetno meso, koje je organsko, sa ispaše, slobodnog uzgoja i divlje ulovljeno. Najčešće bira obroke poput sporog kuvanja goveđeg odreska sa šargarepom, crnim, žutim i belim lukom, te raznim vrstama krompira, uključujući ljubičasti krompir i batate. Uglavnom jede male porcije mesa, veličine dlana, dok povrće, kao što su pečeni slatki krompiri, muskatna tikvica i brokoli, zauzimaju većinu njegovog tanjira. Dejv takođe voli pečena svinjska rebarca sa kiselim kupusom i šargarepom, kao i grilovanu divlju atlantsku lososovu ribu, često pripremljenu u infrared uređaju.

Kada jede van kuće, Dejv se trudi da bira zdravije opcije. Preferira obroke sa malo ugljenih hidrata koji nisu prženi ili prepečeni, bez zaslađivača i umaka. Obično naručuje obroke sa mnogo povrća i jednostavnom salatom bez preliva. U kafiću često bira vodu sa limunom, neslađeni čaj sa limunom ili ponekad pivo. Za početak, naručuje salatu sa bobičastim voćem i gorgonzolom, a zatim bira burger sa gljivama i sirom, uz avokado i jaje na oko.

Njegov dnevni napitak je domaći limunski čaj, koji priprema tako što ceđene limune kombinuje sa filtriranom vodom i organskim čajevima, uključujući zeleni čaj i čaj od zelene make. Za dodatnu hidrataciju, u svoj napitak dodaje minerale, aloe vera sok, jabukovo sirće i druge prirodne sastojke. Dejv takođe koristi različite začine, kako bi unapredio svoj napitak.

Jedan od njegovih omiljenih obroka je Chia Nut Berry Spice Bowl, bogat mešavinom chia semenki, orašastih plodova i semena, zajedno sa suvim bobičastim voćem i raznim začinima. Dejv je poznat po tome što uvek eksperimentiše sa svojim obrocima, menja količinu začina i dodaje nove sastojke kako bi povećao nutritivnu vrednost svojih jela. On veruje da zdravlje ne mora biti dosadno ili ograničeno, i da treba biti spreman da se eksperimentiše sa različitim namirnicama kako bi se postigla maksimalna hranljivost.

Njegova filozofija ishrane bazira se na konceptu celovite hrane, koja ne samo da obezbeđuje potrebne hranljive sastojke, već pruža i mnoge komponente koje nauka tek treba da otkrije. Dejv redovno testira nivoe mikronutrijenata kako bi osigurao da nije previše ili premalo unio određene supstance, uveravajući se da je njegova ishrana optimalna za dugovečnost i dobro zdravlje.

Dnevna fitnes rutina

Njegova svakodnevna rutina fitnesa je postala deo njegovih navika koje izvodi gotovo automatski. Ipak, život ume da se umeša. Ako nešto neplanirano dođe na put, ne nervira se. Ako ne stigne da uradi sve što je planirao, pomeri to za neki drugi trenutak ili nastavi sledeći dan. Iako voli strukturu i disciplinu, veruje da su spontanost i neočekivani trenuci često najbolji deo života.

Dejv smatra da je vreme za sebe je izuzetno važno, pa ga planira, ali neće propustiti priliku da provede kvalitetno vreme sa drugima. Kao osoba koja živi sama, uvek će zameniti trening, saunu ili biohakovanje za kvalitetno vreme sa prijateljima ili porodicom. Jedan dan bez rutine neće ga slomiti, ali ako se prečesto dogode neplanirani prekidi, to ga može iznervirati.

Njegovo jutro počinje onog trenutka kada se probudi, bez alarma i stresa. Dok još leži u krevetu, koristi Bemer B.Body mat pod podešenim intenzitetom od 10, na 8 minuta. Zatim isteže donji deo leđa, koji mu ponekad pravi probleme. Ovaj deo uvek traje koliko god je potrebno da se oseća potpuno opušteno. Po završetku, koristi uređaj za disanje strukturirane vodene pare. Nakon toga, uzima sve lekove i suplemente koje mora, dok sluša omiljene podkaste ili audioknjige.

Nakon toga prelazi na fizičke aktivnosti. Počinje sa mini trambolinom, vežba 5 minuta, a potom sledi 15 minuta istezanja - posebno za kukove, noge, leđa i ramena. Koristi i 15 minuta foam roller, kako bi opustio mišiće. Potom ide na sto za inverziju, koji mu pomaže da poboljša cirkulaciju i smanji napetost.

Njegova rutina nastavlja se tako što pere lice, zube, čisti jezik i meri telesnu težinu. Nakon toga, proverava koliko je zdravo spavao na svom fitnes trakeru.

Suplementi i zdrave navike

Nakon što je obavio sve jutarnje aktivnosti, uz šolju domaćeg čaja od limuna, uzima jutarnje suplemente, uključujući bioregulatore i proteolitičke enzime.

Sledi rutina pre i post-trening šejkova, dok se sprema za trening na biciklu. Trening uključuje sprintove na biciklu, dok pored toga koristi infracrvene svetlosne sesije. Za energiju tokom treninga koristi prirodne suplemente, kao što su MCT ulje, ROSITA riblje ulje i druga biljna ulja.

Ujutro izlazi na sunce, što je važan deo njegove rutine, jer pomaže u balansiranju cirkadijalnog ritma. Zimi, kada je previše hladno, koristi traku za trčanje.

Sauna i meditacija

Kada završi sa fizičkim aktivnostima, prelazi u infracrvenu saunu, gde meditira 25-45 minuta, što mu pomaže da se opusti i poboljša cirkulaciju.

Njegova večera obuhvata zdrav obrok, u kojem uživa, obavezno uz proteolitičke enzime. Nakon toga, prelazi na opuštanje pred ekranima, bilo da je u pitanju Netflix ili YouTube. Uveče koristi pametnu rasvetu koja menja boje u crvene, kako bi pripremio telo za spavanje.

U toku večeri, dok gleda omiljeni sadržaj, koristi balansne lopte i radi vežbe za fleksibilnost.

Njegova noćna rutina uključuje pranje zuba, pranje lica sa hidratantnim sredstvima, kao i nanošenje različitih tretmana za kožu, posebno na licu, vratu i rukama. Kraj dana podrazumeva i dva kivija, kao i pijenje soka od trešanja, koji mu pomaže da lakše zaspi.

Pred spavanje koristi Bemer B.Body mat, koji pomaže u opuštanju i poboljšanju cirkulacije. Njegova rutina završava sa molitvom i zahvalnošću za sve dobro što je tog dana uradio.

(Ona.rs)