Kako da prepoznate da li vas dete laže? Mimika i gestikulacija koja odaje

Vreme čitanja: oko 1 min.

Obratite pažnje na sledeće promene u ponašanju

Foto: Shutterstock/Maria Surtu

Strah svakog roditelja jeste neupućenost u život svog deteta, bilo da se radi o školovanju ili privatnom segmentu - važno je poznavati njegov karakter, okolinu, ocene... A kako prepoznati da li je ono iskreno sa vama?

Portal "Psychologytoday" prenosi vam neke od znakova koji mogu da ukazuju na neiskrenost u odnosu, ali je važno imati na umu da samo zato što dete ispoljava sledeće osobine, to ne znači nužno da laže. Drugi faktori, kao što su inhibicija ili nesigurnost, mogu biti uzrok.

U svakom slučaju, ukoliko primetite da nešto nije u redu - vreme je za razgovor.

1. Duga pauza između pitanja i odgovora

Ova osobina je posebno upečatljiva ako detetu postavite pitanje koje se lako pamti, činjenično orijentisano, kao što je: "Da li si juče posle škole išao u igraonicu?". Ako mu treba dugo da odgovori na ovakvo osnovno pitanje, možda pokušava da dođe do "pravog"odgovora, ili izmanipulisanog, umesto da govori istinu.

2. Promena teme

Slično tome, ako mlada osoba odgovori na važno i direktno pitanje uzmicanjem ili odgovorom van teme, možda izbegava i skriva problem.

3. Ton glasa 

Ton glasa se obično pojačava (posebno na kraju rečenice) kada se razgovara o nečemu što izaziva nesigurnost, anksioznost ili strah.

Foto: Shutterstock

4. Prebrzo pričanje i mucanje

Kada dete govori brzo i neprekidno kao odgovor na direktno pitanje, to, možda, znači da se previše trudi da ubedi, jer da govori sporije možda bi uvideli "rupe u priči".

Takođe, kada osoba koja to inače ne radi iznenada zamuckuje, to može biti zbog nervoze, samosvesti ili defanzivnosti.

5. Kontakt očima

Kad neko gleda dole to uglavnom označava negativne emocije kao što su tuga, obeshrabrenje ili krivica, ali oči koje gledaju nadole, pa na jednu stranu, mogu se tumačiti kao laganje. 

(Ona.rs)