Studija utvrdila da deca ne pamte igračke, već vreme provedeno sa prijateljima i porodicom

Vreme čitanja: oko 1 min.

Koliko su zapravo igračke važan, sastavni deo detinjstva? Psiholog ističe - ne baš mnogo važan

Foto: Shutterstock

Kao roditelji želimo da svojoj deci obezbedimo kvalitetno detinjstvo - dobre škole, adekvatno okruženje, zdravu porodičnu atmosferu i sve materijalne stvari koje mi, kao deca, često nismo imali. No, koliko je to zaista važno?

Naravno, u trenucima kad dete odrasta - želi sve. Barbiku kakvu baš njena prijateljica ima ili autić kao u dvorištu njegovog školskog drugara... I ako ne možemo to da im pružimo, nastaje histerija, a u nama se javlja osećaj neadekvatnosti.

Odahnite. Na duge staze, to zaista nije važno. Kad je psiholog Tomas Gilovič upitao decu "koja su im najlepša sećanja" - nijedno nije spomenulo igračku, već "porodične izlete, odlaske na more i društvene igre sa prijateljima."

- Jedan od neprijatelja sreće je prilagođavanje. Kupujemo stvari da bi nas usrećile i uspeli smo. Ali samo nakratko. Nove stvari su nam u početku uzbudljive, ali onda im se prilagođavamo - ističe Tomas.

Studije su pokazale da deca koja imaju manje igračaka zapravo kreiraju dublje igre sa prijateljima, uključujući više intelektualnu stranu mozga.

- Konzumiramo iskustva sa drugim ljudima i nakon što ih nema, oni su deo priča koje pričamo jedni drugima - naglašava dr Tomas, a prenosi "Zelena učionica".

(Ona.rs)