3 greške roditelja u vaspitanju deteta koji mogu da dovedu do narcisoidnosti: Vodite računa o ovim stvarima

B. P.
Vreme čitanja: oko 2 min.

Foto: Shutterstock

Odrastanje deteta u zdravoj porodičnoj atmosferi umnogome će se odraziti u njegovoj budućnosti i njegovim odnosima prema drugima. Postoje neke stvari koje su urođene, koje su karakteri samih osoba pa se ne može protiv majke prirode. Međutim, jedan stručnjak koji proučava narcistički poremećaj ličnosti, otkriva da je porodična dinamika deteta jedan od najznačajnijih prediktora narcističkih tendencija, uključujući superiornost, grandioznost, prava i nedostatak empatije u odraslom dobu.

Deca i tinejdžeri su prirodno više sebični, a ne narcisoidni, jer se njihov um još uvek razvija, pa je normalno da budu manje samosvesni dok ne nauče važne veštine kao što je empatija. Zato je prema njegovim rečima, veća je verovatnoća da će roditelji koji naprave ove tri greške odgajati narcisoidnu decu.

1. Nepriznavanje sopstvenog negativnog ponašanja

Deca uče posmatrajući i razmišljajući, što znači da mogu usvojiti vaše negativne postupke, piše "CNBC". Recimo da vam konobar pokvari porudžbinu i umesto da rešite situaciju, vi ponižavate i vičete na konobara. Vaše dete gleda i misli da je način na koji ste reagovali u redu. Zbog toga je jako važno da podučite i pokažete detetu kako izgleda emocionalna inteligencija, posebno komponenta empatije. Ovo vežbanje će detetu olakšati da izraze svoja osećanja i budu svesni kako će se drugi osećati u budućnosti.

2. Ne preslikavanje ili potvrđivanje emocija deteta

Ako se stidite, ometate ili ignorišete emocije deteta, u suštini ga učite da je ono što oseća pogrešno. Kao rezultat toga, biće im teško da regulišu svoje ponašanje, što može dovesti do mnoštva problema kako budu stariji. Studije su takođe otkrile da su sram, nesigurnost i strah u korenu unutrašnjeg 'ja' narcisa.

Zamislite da pokupite dete iz škole. Ulaze u auto i ljutito zalupaju vratima. Umesto da ih sramotite zbog lošeg stava, odrazite ih tako što ćete reći: "Izgleda da si imao užasan dan u školi! Šta se dogodilo?". Kada vam kaže šta se dogodilo, potvrdite ih i recite: "To nije lepo. Mogu da razumem zašto si uznemiren.".

3. Ne prozivajte narcisoidno ponašanje deteta

Ako se dete svađa u javnosti zato što ne ide kako treba, nemojte samo dozvoliti da se to dogodi. U ovakvim situacijama ne morate da sramotite dete, ali je važno da ga izvučete iz situacije. Počnite tako što ćete postaviti tri pitanja:

  • "Šta se dogodilo?"
  • "Kako se osećaš?"
  • "Šta mislite kako se vaša reakcija odražava na drugu osobu?"

Umesto da prihvati emocionalnu disfunkciju, pomažete detetu da razviju empatiju, društvenu svest i veštine emocionalne regulacije.

(Ona.rs)