Krstarenje Dunavom iz Beograda jedan je od najatraktivnijih izleta

Vreme čitanja: oko 2 min.

Pored prilike da se vide lepote tvrđava na Dunavu, poput Smederevske, Ramske i Golubačke, tu su i druge atrakcije kojima tok ove fascinantne evropske reke u našoj zemlji obiluje

Foto: Tanjug/Andrija Vukelić

Jednodnevno ili višednevno krstarenje Dunavom iz Beograda do Đerdapa jedna je od odličnih opcija za izlete iz srpske prestonice, ali i za bolje upoznavanje ove magične reke.

Vožnja Đerdapskom klisurom i pogled na Trajanovu tablu i tvrđave, ali i druge atrakcije na toku Dunava čine ovo krstarenje nezaboravnim iskustvom.

Posebno je atraktivan trodnevni izlet, budući da turistima nudi mogućnost upoznavanja mnogih znamenitosti naše zemlje. Arheološki muzej Đerdap, arheološko nalazište Diana i Trajanov most, te Lepenski vir i Golubačka tvrđava samo su neke od njih, navodi „Hotelkladovo“.

Atrakcije na Dunavu

Pored toga što će tokom vožnje do Đerdapa imati prilike da vide lepote tvrđava na Dunavu, poput Smederevske, Ramske i Golubačke, tu su i druge atrakcije kojima tok ove fascinantne evropske reke u našoj zemlji obiluje.

Foto: Shutterstock

Trajanova tabla, sasvim sigurno jedna je od najpoznatijih znamenitosti na toku Dunava. Zapravo je u pitanju tabla koja datira iz 100. godine. Nastala je u vreme kada su završeni radovi na Trajanovom putu, koji su pomenuti rimski car i njegovi vojnici koristili kada su krenuli u ratne pohode protiv Dačana, ističe „Krstarenjedjerdapom“.

Dunav u Rumuniji / Foto: Shutterstock

Druga, takođe poznata atrakcija na toku reke Dunav kroz našu zemlju jeste kamena skulptura kralja Decebala, koja se nalazi na rumunskoj strani ove moćne reke. Isklesana u stenu, ova skulptura visoka 40 metara prikazuje poslednjeg vladara rimske provincije Dakija.

Zanimljivo je da se ova skulptura nalazi baš preko puta Trajanove table, a da je Decebal skončao upravo zahvaljujući Trajanovim pohodima na provinciju kojom je upravljao, nakon čega se ubio.

Foto: Shutterstock

Na mestu na kome je polovinom 15. veka izgrađen manastir Mrakonija danas je podignuta njegova verna kopija, koja se takođe može videti tokom krstarenja Dunavom. Pretpostavlja se da je za naziv ovog manastira zaslužna Mračna reka ili Mrakuna, a poznato je da je ova svetinja uništena poslednjih decenija 18. veka, te da je u potpunosti porušena 1968. godine.

Zanimljivo je tokom krstarenja Dunavom od Beograda do Đerdapa primetiti i signalne, takozvane balon stanice, koje su imale za cilj da regulišu plovidbu rekom.

Iako je u pitanju treće suženje na području Đerdapske klisure, Veliki i Mali kazan važe za najatraktivniji deo ovog krstarenja. Zanimljiv je i podatak zbog čega taj deo Dunava nosi takav naziv. Naime, na tom području su postojala brojna kraška vrela, koja su tvorila vrtloge, pa je delovalo kao da voda vri. Pretpostavlja se da su zato turski osvajači taj deo reke nazvali „kazan“.

(Ona.rs)