Koliko je opravdan termin "paradajz turizam" i da li vas zanima koliko stvarno košta giros u Grčkoj?
Ovog leta, kao i svakog prethodnog, a sva je prilika i narednog, u Paraliji, Leptokariji i drugim letovalištima ispod planine Olimp, sve vrvi od srpskih turista
Letovanje mnogima predstavlja značajan trošak. I koliko god bilo onih, koji se iščuđavaju tome što mnogi srpski turisti pre odlaska na letovanje imaju razna pitanja o cenama, dotle ima i onih koji to razumeju.
Oni koji ne gledaju baš blagonaklono na to, neretko ih nazivaju mahom ne tako lepim imenima, te ih karakterišu kao “paradajz turiste”.
No, ako bismo se vratili nekoliko decenija unazad i setili se kako su naši roditelji letovali u Crnoj Gori uglavnom, svima bi bilo jasno da nije ništa čudno pitati da li se naplaćuju ležaljke u Grčkoj i po kojoj ceni, koliko košta giros i slično. Istini za volju, tada nije bilo mogućnosti da preko interneta saznaju koliko šta košta u letovalištima, ali nije bilo ništa ni neobično da vam mama da na plaži parče hleba namazano paštetom i da vas odmah nakon što pojedete pusti da uživate u kupanju.
Doduše, tada nije bio ni “in” sada često zastupljen pojam “paradajz turizam”.
Ipak, svako vreme donosi nešto novo, pa tako ova pitanja i njima slična gotovo uvek u mnogima izazivaju osudu, uz obaveznu konstataciju tipa, šta ćeš na letovanje ako treba da štediš? Sa druge strane, ako ćemo iskreno, pohvalno je što ljudi, upkros nekada relativno malim primanjima, uspeju da odvoje određenu svotu noca i ipak priušte svojoj porodici letovanje u sopstvenoj režiji. Dobro, možda će zaista poneti nešto od namirnica i iz Srbije, te se truditi da saznaju cene u Grčkoj, ali će ipak moći da koliko-toliko priušte sebi i svojoj porodici neko zadovoljstvo.
Cene u Paraliji
Tradicionalno, mnogi srpski turisti biraju regiju podno planine Olimp u Grčkoj za letovanje. Ne možemo, a da se ne osvrnemo na one turiste koji su otkrili lepote Halkidikija, a koji neretko sa nipodaštavanjem komentarišu one koji letuju u Leptokariji, Paraliji, Olimpik biču i drugim letovalištima u tom delu Grčke.
Suma sumarum, nema mesta za osudu ni onih turista koji leta provode u brojnim letovalištima Olimpske regije, koja i te kako mogu da budu interesantna. Naravno, ako se dobro raspitate i pronađete plaže koje mogu da stanu rame uz rame sa najboljim plažama, nadaleko čuvenog Halkidikija.
Ovog leta, kao i svakog prethodnog, a sva je prilika i narednog, u Paraliji, Leptokariji i drugim letovalištima ispod planine Olimp, sve vrvi od srpskih turista.
Što se cena tiče, one su vrlo bliske nivou prošlogodišnjih. Pa tako kafa u jednom od kafića na plaži Paralije košta četiri evra. Iznajmljivanje ležaljki se ne naplaćuje, ali uslov jeste konzumacija pića. Za sok u kafiću na jednoj od plaža Paralije potrebno je izdvojiti pet evra, isto koliko košta i pivo, dok je 50 centi cena flašice vode.
U lokalnoj prodavnici, cene voća i povrća su, slobodno se može reći prosečne, pa tako pomorandže koštaju 1,40 evra, jabuke su za 30 centi skuplje. Za kilogram trešanja potrebno je izdvojiti 3,20 evra, a kajsije koštaju 1,30. Dinje su dva evra, a za deset centi je jeftiniji kilogram breskvi. Paprike koštaju 1,90, dok je paradajz nešto jeftini, a svega 60 centi je potrebno izdvojiti za kilogram krastavaca.
I stigosmo konačno i do odgovora na čuveno pitanje: koliko košta giros u Grčkoj?
Cena girosa “iz ruke”, što bi se reklo, jeste 3,50 evra, dok je prosečno dvostruko skuplja porcija girosa u lokalnim tavernama u ovom letovalištu. Isto toliko košta i čuveni grčki suvlaki.
(Ona.rs)