Nekada poznato i kao Nevesta, ovo planinsko selo u Grčkoj idealna je destinacija za posetu u zimskom periodu
Nekoga će možda iznenaditi podatak da je jedno, od danas najpoznatijih planinskih sela u Grčkoj, nosilo naziv Nevesta.
Sve do 1929. godine, planinsko selo Nimfeo, koje se nalazi na području Periferije Zapadna Makedonija u Grčkoj, nosilo je naziv Nevesta ili Niviesta.
Smatra se i jednim od najstarijih planinskih sela, budući da istorija Nimfea navodi da je još u prvim decenijama 14. veka bilo naseljeno i to od strane nomada, vlaškog porekla. Pa ipak, kao i mnoga druga planinska sela, budući da se nalazi na 1.350 metara nadmorske visine, u jednom trenutku gotovo je potpuno zapustelo.
Srećom, to se promenilo pre nekoliko decenija.
Autentična arhitektura
Pred sam kraj 17. veka je ovo selo postalo nadaleko poznato, budući da su se njegovi stanovnici bavili kako proizvodnjom duvana, tako i izradom predmeta od srebra. Naredna gotovo tri veka je Nimfeo bio centar tog zanata na području čitavog Balkana.
O tome koliko je u pitanju bilo uspešno i bogato selo, danas svedoči i veličina lokalne crkve posvećene Svetom Nikoli.
Sa razlogom se ovo planinsko selo neretko karakteriše i kao izuzetno živopisno. Kaldrmisane ulice i odlično očuvana, autentična arhitektura, čine ga zaista posebnim.
Iako u njemu danas živi tek oko 30 stalnih stanovnika, u pitanju je jedno od najpoznatijih planinskih sela u Grčkoj, koje posećuju turisti iz celog sveta. Nimfeo je oživeo polovinom prošloga veka, zaslugom Janisa Butarisa, nekadašnjeg gradonačelnika Soluna, koji je sa još nekoliko porodica odlučio da obnovi selo, budući da je njegova porodica odatle vodila poreklo.
Zanimljivosti u Nimfeu
Iako se ne može osporiti da su samo pogled na autentičnu i dobro očuvanu arhitekturu jednog planinskog sela i šetnja njegovim uskim, kaldrmisanim ulicama dovoljni za uživanje na ovoj destinaciji, Nimfeo zapravo ima mnogo više od toga da ponudi.
Kao kruna sela izdvaja se crkva posvećena Svetom Nikoli. Neko bi rekao grandiozna građevina, koja i pozicijom koju zauzima, ali i svojom veličinom privlači pažnju. I upravo to i ukazuje na bogatstvo Nimfea iz perioda kada su se njegovi stanovnici bavili kako izradom predmeta od srebra, tako isto i proizvodnjom duvana, što je rezultiralo i uspehom samog sela.
Prilikom ulaska u ovu crkvu posetioce može iznenaditi nešto. Naime, neposredno nakon ulaska, na zidovima se mogu videti slike, nalik ikonama, na kojima su prikazani mnogi junaci, kako iz Grčkog rata za nezavisnost, tako isto i iz grčke istorije, poput recimo Aleksandra Velikog ili Teodorosa Kolokotronis, ali i Laskarine Bubuline, te antičkih grčkih filozofa, Aristotela, Platona i Sokrata. Na taj način su meštani Nimfea želeli da odaju počast svima koji su imali značajnog udela u formiranju današnje Grčke, ali i u očuvanju vere.
Kada je Janis Butaris odlučio da oživi ovo selo, učinio je još nešto, po čemu je danas Nimfeo poznat u celoj zemlji, ali i šire. Upravo njegovom zaslugom nastaje “Arkturos”, neprofitna organizacija koja se bavi zaštitom divljih životinja i to najpre medveda i vukova, a od nedavno su i risevi pod njenom zaštitom.
Zaštićeno područje koje je dostupno posetiocima deli tek oko kilometar od centra sela, što boravak u Nimfeu čini još zanimljivijim.
(Ona.rs / “Visitgreece” )