Čak 20 vrsta orhideja krije „Evropska Sahara“: Tu su snimane scene iz čuvenih domaćih filmskih ostvarenja

Vreme čitanja: oko 2 min.

Labudovo okno, Deliblatska peščara / Foto: Tanjug/Jaroslav Pap

Značajan deo južnobanatske ravnice zauzima Deliblatska peščara, pa je to i razlog zbog koga se ponekad naziva Banatskom.

Svrstava se u peščane pustinje i najveća je takva pustinja u celoj Evropi.

Specijalnim rezervatom prirode je Deliblatska peščara proglašena 1977. godine i od tada se nalazi pod zaštitom nadležnih institucija.

Oivičena je selima Mramorak i Deliblato sa zapadne i kanalom Dunav-Tisa-Dunav sa istočne strane. Ukupna površina koju zauzima je oko tri stotine kvadratnih kilometara.

Foto: Tanjug/Jaroslav Pap

„Evropska Sahara“

Mnoge retke i reliktne vrste se mogu sresti na području Deliblatske peščare. Ono što se izdvaja kao posebno zanimljivo jeste i čak 20 vrsta orhideja, koje rastu na području peščare.

Samo u Deliblatskoj peščari na području cele naše zemlje rastu i vrste poput pančićevog pelena, te stepskog i banatskog božura.

Foto: Tanjug/Jaroslav Pap

Živi svet „Evropske Sahare“, kako se Deliblatska peščara neretko naziva, izuzetno je bogat. Mnoge retke vrste ptica i drugih životinja i biljaka, ali i one koje su svrstane u ugrožene, mogu se videti na području peščare.

Lokacija za snimanje filmova

I mada je i sama peščara interesantna za posetu, ali i njena okolina, posebno je zanimljivo pomenuti da su 80-ih godina prethodnog veka scene iz dva značajna filma domaće kinematografije upravo na području Deliblatske peščare i snimane.

Foto: Tanjug/Jaroslav Pap

U pitanju su scene iz filma „Ko to tamo peva“ i filma „Boj na Kosovu“.

Jedinstvene peščane dine

Kao turistički najzanimljivija lokacija u celoj Deliblatskoj peščari, Zagajička brda su ujedno i jedna od najpopularnijih lokacija u peščari. Prostiru se na površini od oko 250 hektara i nalaze se u blizini sela Zagajica, na severoistoku Deliblatske peščare.

Budući da neke od peščanih dina na tom području dostižu visini i do dve stotine metara, to su Zagajička brda okarakterisana kao najviši deo u celoj Deliblatskoj peščari.

Foto: Luka Šarac, iz arhive TOS-a, Zagajička brda

Zapravo su Zagajička brda formirana na nekadašnjim peščanim dinama, pa su sada prekrivena stepskom i šumskom vegetacijom. Uz mnoge druge zaštićene vrste, ovaj deo peščare je specifičan i po kolonijama slepog kučeta. Najveće kolonije se sreću upravo na području Zagajičkih brda.

Na mestu koje je okarakterisano kao najviša tačka peščare, danas postoji obelisk.

Nedaleko od Deliblatske peščare nalazi se i izletište „Devojački bunar“, koje se smatra najvećim izletištem na području peščare.

U blizini je još jedan specijalni rezervat prirode i to jezero Kraljevac. Osim po brojnim vrstama riba, koje u njemu obitavaju, ovo jezero je poznato i po plutajućim ostrvima.

(Ona.rs/ „Gdeposrbiji“ / „TO Bela Crkva“ )