U mauzoleju ovog turskog grada sahranjena je ćerka srpskog velikana: Nezaobilazna atrakcija za sve patriote

Vreme čitanja: oko 2 min.

Foto: Shutterstock

Istorijski poznat kao prvi prestoni grad Otomanske carevine, Bursa je danas atraktivna ne samo turistima, nego i Turcima, što dokazuje podatak da je na visokom četvrtom mestu po naseljenosti u celoj zemlji. Grad je bogatog kulturnog i istorijskog nasleđa.

Za turiste iz naše zemlje poseta Bursi je posebno interesantna zbog Velike džamije. Tačnije - mauzoleja koji se u okviru te islamske bogomolje nalazi.

„Aja Sofija Burse“

Na samom kraju 14. veka u centru Burse, turski sultan Bajazit Prvi podiže Veliku džamiju. Čuveni putopisac iz tog perioda, Evlija Čelebija ju je nazvao „Aja Sofija Burse“. Vremenom je ova islamska bogomolja postala i sinonim za grad, koji leži na obalama Mramornog mora.

Čini je pet odvojenih delova i ima ukupno čak 20 kupola.

Foto: Shutterstock

U mauzoleju, koji se u okviru te džamije nalazi, ali u izdvojenoj grobnici, budući da za života nije prihvatila islam kao svoju veru, sahranjena je i Mara Branković, ćerka srpskog despota Đurđa, koja je bila supruga sultana Murata Drugog.

Budući prvi prestoni grad, u to vreme moćne carevine, Bursa se može podičiti mnogi građevinama koje su još iz tog perioda sačuvane do današnjih dana.

Zelena džamija

Još jedan od simbola Burse su i Zelena džamija i Zelena grobnica. Budući da se nalaze na uzvišenju, turisti ih rado posećuju i zbog uživanja u pogledu. A upravo zbog pozicije koju zauzimaju, mogu se videti iz različitih delova grada.

Razlog za takav naziv ove islamske bogomolje vezuje se za mnoštvo pločica u zelenim i plavim nijansama, kojima su njeni zidovi prekriveni.

U bašti Zelene džamije, čija je gradnja završena 1419. godine, nalazi se i Zelena grobnica. Budući da Mehmed Prvi nije dočekao da vidi završetak radova na ovoj svetinji, jer je preminuo pre nego što je Zelena džamija konačno izgrađena, njegov sin Murat drugi završava gradnju, ali podiže i Zelenu grobnicu. U njoj su, osim njegovog oca, sahranjeni i drugi članovi njihove porodice.

Foto: Shutterstock

Kako je i Zelena džamija bila oštećena tokom zemljotresa koji se zbio 1855. godine, to su joj krajem 19. veka dodati mianreti, koji se i danas mogu videti.

U okviru ovog kompleksa funkcioniše i Muzej turske i islamske umetnosti.

(Ona.rs / „Toursce“ / „Turkeytourorganizer“ )

(Ona.rs