Jedna od najviših banja u našoj zemlji na obroncima čuvene planine nudi obilje atraktivnih lokacija u okolini
Impresivna zbog pozicije koju zauzima i obilja izvora termomineralne vode, Lukovska banja je jedno od prirodnih bogatstava čuvene srpske planine.
Pozicija koju zauzima na obroncima Kopaonika čini svrstava je među najviše banjske centre u našoj zemlji.
Smeštena u ataru kopaoničkog sela Lukovo, po kome je i dobila naziv, Lukovska banja je nešto više od 320 kilometara udaljena od Beograda i oko 35 od Kurumlije.
I mada je sama banja interesantna, tim pre što u njoj postoji, ni manje ni više nego čak 37 izvora lekovite termomineralne vode, okolno područje je možda još interesantnije za istraživanje.
Osim područja Nacionalnog parka Kopaonik, u njenoj okolini je i Kuršumlija, te Đavolja varoš i Prolom banje, što je odlična opcija za izlete tokom boravka u ovom lečilištu.
Oporavak u Lukovskoj Banji
Podeljeno na Gornju i Donju banjo, ovo lečilište važi za izuzetno bogato izvorima termomineralnih voda, budući da ih je 337 ukupno. Temperature vode na 13 izvora Donje i 20 izvora Gornje banje kreću se u rasponu između 22 i 65 stepeni Celzijusovih.
Pored toga što je boravak u ovom lečilištu pogodan za sve koji su imali neke sportske povrede, smatra se da može biti korista i u periodu oporavka, a nakon hirurških intervencija na koštano-zglobnom sistemu.
Lekovitost voda Lukovske banje ogleda se i u pomoći onima, koji pate od reumatizma ili osteoporoze.
Okolina Lukovske banje
Među brojnim idejama za izlete iz Lukovske banje, na prvom mestu se izdvaja Kopaonik. Jedan od nacionalnih parkova naše zemlje nalazi se u blizini ovog lečilišta.
Tek nešto manje od 60 kilometara deli dve čuvene banje, Lukovsku i Prolom. Prolom banja je lečilište nedaleko od Radan olanine, koje je nadaleko poznato po vodi čiji se mineralni sastav neretko karakteriše kao jedinstven,
U vreme kada je kroz selo Pločnik, koje se nalazi u okolini Lukovske banje trebalo da bude trasirana pruga, došlo se do vrlo korisnih otkrića. Danas tu postoji istoimeno arheološko nalazište, koje svedoči o neolitskoj kulturi na tim prostorima.
Prirodni fenomen koji je postao prepoznatljiv, Đavolja varoš je još jedna od opcija za izlete tokom boravka u ovom lečilištu.
Nedaleko od Lukovske banje, u ataru sela Štava postoji srednjevekovna crkva posvećena Svetom Mini. Iako je izgrađena tokom 16. veka, u njoj se i danas mogu videti prvobitne freske, što je vrlo značajna kulturno-istprijska vrednost te Svetinje.
Za ljubitelje šetnje po prirodi, tek jedna od mnogobrojnih opcija tokom boravka u ovom lečilištu je odlazak do kamenog visa, smšetenog na nadmorskoj visini od 875 metara. Na vrhu tog uzvišenja nalazi se crkva, koja je posvećena Svetom Đorđu. Upravo sa mesta na kome se ta Svetinja nalazi pruža se nestvarno lep pogled na okolinu, što ga svrstava u red atraktivnijih lokacija u okolini ovog lečilišta.
(Ona.rs / “Lukovskabanja.com” )