Manastir koji su Nemci sravnili, a komunisti dokrajčili: Zaboravljena svetinja Dragutina Nemanjića
Nadomak Novog Sada, na području Fruške gore nalaze se brojni srednjevekovni manastiri. Zato se to područje neretko naziva i Srpska Sveta Gora.
Među svim tim manastira, jedan se izdvaja. I dok su ostali uglavnom nastali u vreme vladavine Brankovića, manastir Bešenovo najverovatnije je izgrađen u periodu vladavine Dragutina Nemanjića, kome se njegova gradnja i pripisuje.
Sve do 1944. godine je ova Svetinja postojala, da bi te godine dana 4. maja nemačke snage, “na zahtev ustaškog glavnog stožera iz Zagreba” manastir Bešenovo potpuno razrušile.
I da sve bude još tragičnije, komunisti koji su u poratnom periodu došli na vlast nisu se libili toga da materijal koji je preostao nakon bombarodvanja iskoriste kao svojevrstan materijal za gradnju drugih objekata.
Tek u ovom veku je počela obnova Bešenova. Zvanično je inicijativa za obnavljanje ove Svetinje prihvaćena tek 2013. Godine. Nakon zvonika izrađenog od drveta, niče i glavna crkva manastira.
Manastir posvećen Svetim arhangelima
I mada se u spisima prvi put pominje tek dva veka docnije, smatra se da je manastir Bešenovo izgrađen tokom 13. veka. U periodu kada je Sremskom kraljevinom vladao kralj Dragutin, iz loze Nemanjića.
Kralj Dragutin je ovu svoju zadužbinu posvetio zaštitnicima svoje porodice, Svetim arhangelima Mihailu i Gavrilu.
Prema prvom pisanom tragu, u drugoj polovini 15. veka je manastir i živopisan. A tokom tog i narednog veka se pominje podatak da iako je manastir Bešenovo imao bogatu riznicu, ona bila dodatno obogaćena. Naime, monasi manastira Vitovnica su spas od turskih osvajača potražili upravo u ovom fruškogorskom manastiru, Tada su doneli mnoge značajne predmete, među kojima su možda i najznačajniji bili Četvorojevađelje i čaša koju je tada dobro poznati kujundžija po imenu Luka izradio od srebra.
Osim te dve značajne relikvije i mnogi drugi predmeti, koji su bili deo bogate riznice manastira Bešenovo čuvaju se u Beogradu i to u Muzeju Srpske pravoslavne crkve.
Tokom Drugog vetskog rata su u manastir Bešenovo bile donete i mošti Svetog kneza Lazara, zatim cara Uroša, kao i Stefana Štiljanovića. Njih su doneli monasi iz fruškogorskih manastira Jazak i Vrdnik, koji su bežali pred Turcima. Nažalost, ustaške snage su tokom ratnih godina poharale ovu Svetinju. I ne samo da su pokrali sve što su smatrali vrednim i odneli u Zagreb, nego su “same mošti naprosto istresene iz kivota i razbacane po manastiru”.
Na svu sreću, profesor Radoslav Grujić je uspeo da ih spase, uz pomoć nemačkih snaga i prenese u beorgadsku Sabornu crkvu.
Istoimeno jezero u okolini
Nedaleko od istoimenog sela i manastira nalazi se Bešenovačko jezero. Formirano je veštačkim putem i to na mestu na kome je u prethodnom periodu eksploatisan krečnjak.
Dostiže maksimalnu dubinu veću od 50 metara, a zbog nestavrne lepote, mnogi često ostaju zbunjeni njegovim veštačkim poreklom.
Okruženo belim krečnjačkim stenama i specifično po tirkiznoplavoj vodi, Bešenovačko jezero privlači pažnju mnogih. Jezerske plaže su lepo uređene, a nekada je to jezero bilo raj za ribolovce.
Čak postoji mišljenje da blato koje postoji u okolini ima određena lekovita svojstva.
(Ona.rs / “Besenovo.org” / “Balkantravel.rs” )