Ovde je duša Srpkinja tražila mir posle Kosova: Zaslugom monahinja mošti Svete Petke prenete su baš tu

 
  • 0

Iako posmatrano u geografskom smislu, nije na Fruškoj Gori, manastir Fenek svrstan je u grupu fruškogorskih manastira, koji čine celinu poznatu kao Mala Sveta Gora ili Srpska Sveta Gora. Razlog leži u povezanosti svih tih svetinja sa istorijskog aspekta.

Zadužbina srpskog despota Stefana Lazarevića, manastir Fenek teritorijalno pripada opštini Surčin. Tačnije, nalazi se u surčinskom selu Jakovo i od Beograda ga deli tek oko 25 kilometara.

Prvobitna crkva, posvećena prazniku Sveta Tri Jerarha, izgrađena je oko 1410. godine, u vreme kada je despot Stefan bio na čelu zemlje.

Mošti Svete Petke u Srbiji

Poznato je da su se mnoge žene nakon boja na Kosovu okupile u zadužbini srpske kneginje Milice, manastiru Ljubostilji. Tamo su pronašle utočište nakon stradanja muških glava mnogih srpskih porodica.

Jedna od najznačajnijih monahinja, uz Evgeniju, kako je bilo monaško ime srpske kneginje, bila je i monahinja Jefimija, supruga srpskog despota Ugnješe Mrnjavčevića. Upravo su te dve hrabre žene i zaslužne za to što su u našoj zemlji mošti Svete Petke bile čuvane oko vek. Njih su prenele u manastir Fenek.

Kasnije je despotica Angelina Branković, zajedno sa sinovima Maksimom i Jovanom bila zadužena za brigu o ovom manastiru, budući da je po nasleđu porodica Branković tada imala titulu despota, jer Stefan nije imao naslednika. Zato se i navodi da su drugi ktitori bili upravo oni.

Nešto više od dva veka docnije, manastir Fenek postaje bogatiji ua novi hram, koji je posvećen Svetoj Petki. Izgrađena je i kapela u blizini, posvećena istoj svetiteljki, koja je izuzetno poštovana u srpskom narodu.

Značajne ličnosti u Feneku

Susreti nekoliko značajnih ličnosti srpske istorije odigrali su se upravo u manastiru Fenek. Kao prvi među njima pominje se susret između srpskog kneza Alekse Nenadovića i Josifa Drugog, tadašnjeg austrijskog cara, koji se odigrao u manastiru 1788. godine.

Ipak, susret vođe Prvog srpskog ustanka sa protom Matijom Nenadovićem u Feneku izdvaja se kao značajniji. Takođe, period od mesec dana, koliko je srpski vožd boravio u ovom manastiru sa sinom, ostao je zabeležen na spomen ploči, koja i danas postoji u manastiru.

U periodu nakon završetka Prvog srpskog ustanka pa do 1815. godine, Fenek je bio i dom moštima prvog srpskog kralja Stefana Prvovenčanog. Njih su tom prilikom doneli monasi iz manastira Studenica, koji su u Feneku u tom periodu boravili.

Tokom oba svetska radata manastir je bio prvo zapaljen, a onda i u potpunosti uništen. Pred sam kraj minulog veka započeta je i obnova ove svetinje, da bi današnji hram posvećen Svetoj Petki bio osveštan 1991. godine. Počev od 2006. godine manastir Fenek funkcioniše kao muški.

(Ona.rs / „Manastir Fenek“ )

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Video: Redovi vernika čekaju da se poklone Svetoj Petki: Gužve i tokom dana na Kalemegdanu

Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Najnovije iz rubrike Putovanja