Ovo vojvođansko selo poznato je po jednoj neobičnoj termalnoj banji: Nekada je bilo gotovo pusto

Vreme čitanja: oko 2 min.

Prvo pominjanje vojvođanskog sela Pačir pod današnjim nazivom zabeleženo je u drugoj polovni 15. veka. Tek oko vek docnije selo su opustošili turski vojnici, da bi u periodu između 1680. i 1726. godine bilo putpuno zapustelo.

U to doba su područje na kome se danas nalazi selo Pačir i istoimena termalna banja bili svojina poljočuvara. Čitavo područje bilo je znano kao “Pačirski pašnjaci”.

Osim Bačke Topole, u okolini sela i istoimene banje, odnosno jezera, nalazi se i ergela “Zobnatica”, kao i Subotica i Palićko jezero.

I mada je danas ovo pitomo vojvođansko selo nadaleko poznato po jezeru neobične, rozikaste boje, naseljavanje stanovništva u novijoj istoriji počinje tek tokom prvih decenija 18. veka. Razlog je bio jednostavan. Celokupno područje na kome se nalazi Termalna banja Pačir je takvo da pogoduje bavljenju poljoprivredom i uzgoju stoke, pa su zato nadležni iz Sombora tu i slali prve naseljenike.

Neobično i jedinstveno jezero u Srbiji

Iako se takozvana roze jezera mogu videti na još mesta u svetu, Pačir je jezero jedinstveno za našu zemlju.

Jezero Pačir prostire se na površini od oko dve hiljade kvadratnih metara. Posebno je interesantno ne samo zbog boje vode, koja je rozikasta, nego i zbog dubine. Naime, najveća dubina ovog jezera je tek oko 1,6 metara.

I ne samo to, nego se i na dnu ovog veštačkog jezera nalaze obluci, koji dodatno upotpunjuju uživanje u blagodetima termalne, slane vode.

Međutim, postoji nešto što se ističe kao, da tako kažemo neprijatnost kada je u pitanju ovo jezero. Budući da je termalna voda bogata različitim supstancima, poput litijuma i broma, recimo, pa i joda, to je i njen miris u najmanju ruku specifičan.

Celogodišnja destinacija

Čak 72 stepena Celzijusove skale ima termalna voda banje Pačir na izvorištu. No, kako to priroda obično uredi, tako se ona i rashlađuje dok ne dospe do jezera, u kome je temperatura vode u rasponu od 28 do 32 stepena.

Zbog značajne koncentracije natrijum-hlorida, voda je i slana. Smatra se da lekovitost ispoljava kod brojnih bolesti i stanja, poput recimo visokog krvnog pritiska, uroloških i reumatskih, te ginekoloških oboljenja, ali i određenih kožnih oboljenja i drugih.

S obzirom na to to da u okviru banjskog kompleksa počev od 2018. godine postoje i zatvoreni bazeni, to se sa pravom banja Pačir ističe kao celogodišnja destinacija. Tokom leta posetioci mogu uživati ne samo u roze jezeru, nego i odmoriti na lepo uređenoj plaži oko njega.

Valja pomenuti i to da je Pačir jezero dostupno za posete samo u toku leta, jer sledi priprema za narednu sezonu. Tom prilikom se potpuno isušuje i čisti, ali zato u toku ostalih perioda godine, posetioci mogu koristiti zatvorene bazene u okviru banjskog kompleksa.

(Ona.rs / “Pacir.rs” / “Gdeputovati” )