Zaboravite more! Ovaj grad u Srbiji krije biser koji izgleda kao Jadran, a ima i rimski grad star 2.000 godina
Kao centar čitavog Braničevskog okruga u svakom smislu, Požarevac je grad koji je još u drugoj polovini 15. vek prvi put zvanično pomenut.
Smešten na području Stiga, na istoku naše zemlje, od Beograda je udaljen tek oko 80 kilometara. Osim reke Dunav, kroz teritoriju ovog grada protiču i druge dve značajne reke, Mlava i Velika Morava.
I koliko god u gradu postojalo zanimljivih lokacija, u turističkom smislu definitivno je interesantnija okolina Požarevca.
Uz spomenik srpskom knjazu Milošu Obrenoviću i zdanje Narodnog muzeja, te Muzeja kulturne istorije, u Požarevcu se nalazi i galerija posvećena stvaralaštvu rođene Požarevljanke, čuvene srpske slikarke, Milene Pavlović Barili. Istorijski arhiv Požarevca, Hipodrom i Spomen park Čačalica, još su neke od lokacija u gradu interesantnih za posetu.
Čuveno jezero
Interesantno za posetu posebno u toku leta, Srebrno jezero važi za jednu od poznatijih atrakcija u tom delu Srbije. Tim pre što je ovo jezero nadomak Velikog Gradišta, gradića na obali Dunava prepoznatljivog po tome što je tu širina ove reke zadivljujuća. Oni manje upućeni lako mogu Dunav „pomešati“ sa morem, što jasno pokazuje i koliko je u tom delu toka ova čuvena reka široka.
Pored toga što je zanimljivo zbog srebrnkastog odsjaja na površini, čemu najverovatnije duguje i naziv, Srebrno jezero je još zanimljivije i zbog načina prečišćavanja. I mada je nastalo veštačkim putem, specifično je po tome što vode ovog jezera prolaze kroz dine od peska, te se tako neprekidno Srebrno jezero i prečištava. I to potpuno samostalno.
Uz jedan od nacionalnih parkova Srbije, Đerdap, u okolini Srebrnog jezera je, pored ostalog i Golubačka tvrđava, jedno od čuvenih utvrđenja na obalama Dunava. Nedaleko je i Ramska tvrđava, nadaleko poznata po zalascima sunca, koji se sa nje mogu posmatrati i koji su fascinantni, u najmanju ruku.
Poznato arheološko nalazište
Koliko je okolina Požarevca interesantna za posetu, svedoči i lokalitet udaljen tek nešto više od deset kilometara od ovog grada.
Iako su značajnija proučavanja Viminacijuma počela tokom druge polovine 19. veka, zahvaljujući trudu i radu Mihaila Valtorovića, univerzitetskog profesora iz Beograda, vekovima je skupljana arheološka građa na tom području.
Vremenom su otkriveni mnogi delovi ovog drevnog grada, koji je u svoje vreme bio središte Gornje Mezije, jedne od provincija na području Rimskog carstva.
Na površini većoj od 650 hektara prostire se Viminacijum. Antički grad u kome su, pored ostalog otkriveni ne samo ostaci nekadašnjeg amfitetatra i rimskih termi, nego i sistem koji je korišćen za snabdevanje grada vodom. Takođe, postojali su i hramovi u Viminacijumu, ali i trgovi i mesta na kojima su se nalazile nekropole.
Istini za volju, mnogo toga još nije otkriveno na ovom značajnom arheološkom lokaliteti, ali ono što jeste, svedoči o značaju koji je taj antički grad imao u periodu rimske vladavine tim područjem današnje Srbije.
(Ona.rs / „TO Grada Požarevca“ )