Jednostavan recept za originalnu grčku tiropitu
Prste da poližeš!
Tiropita (Τυρόπιτα), doslovno znači pita od sira i pripada porodici bureka, a pravi se od buterom premazanih kora punjenih mešavinom sira i jaja.
Jedna od omiljenih pita koju volimo da jedemo pri poseti Grčkoj pominje se još u vizanitijskom periodu kada je nosila ime en tyritas plakountas (pečeni slojeviti sir) koji se pominje još 160. godine p.n.e. u delu „De Agri Cultura“ Marka Porcija Katona starijeg.
“Oblikujte posteljicu na sledeći način: postavite jedan red trake po celoj dužini baznog testa. Zatim pokrijte smesom od sira i meda. Postavite još jedan red trake na vrh i nastavite tako sve dok ne potrošite sir i med. Završite sa poslednjim slojem trake, stavite u rernu i prethodno zagrejani poklopac preko“, piše u istorijskom delu.
Druga teorija kaže da su jela poput tiropite došla iz turske kuhinje i pripadaju porodici bureka, tačnije vrsti slojevitog hleba koji su Turci iz Centralne Azije izmislili pre nego što su se preselili u Anadoliju.
Danas postoji nekoliko varijanti tiropite, ali onu opšteprihvaćenu u grčkoj kuhinji najbolje je predstavio grčki kuvar Akis Petretzikis. Pratite korak po korak recept u nastavku i u toplini svog doma uživajte u tiropiti koja će ispasti baš kao ona iz pekare.
Originalni recept za tiropitu:
Osnovno:
450 grama kora za gibanicu
100 + 50 grama istopljenog butera
Preliv:
500 grama fete
150 grama izrendane gravijere (ili nekog drugog kozjeg sira)
330 ml kisele vode
Bešamel:
Litar punomasnog mleka
100 grama butera (50 ostaviti sa strane)
100 grama brašna za sve namene
2 žumanceta
muskatni oraščić
so
biber
Priprema smese za tiropitu:
U šerpi istopite 100 grama butera, ali pazite da ne zagori. Odmah dodajte brašno i umešajte.
Kako se brašno i buter sjedinjuju, polako dodajte malo po malo mleka i sve vreme mešajte na umerenoj vatri. Litru mleka potrebno je sipati u desetak navrata kako bi se napravila odgovarajuća smesa.
Čim počne da vri bešamel sos, sklonite ga sa ringle i dodajte biber, so i muskantni oraščić po želji. Promešajte.
Dodajte izrendanu gravijeru ili drugi kozji/ovčji sir po želji i mešajte dok se ne istopi. Potom dodajte fetu koju ćete rukom izmrviti na krupnije komade. Nikako ne sitniti fetu.
Potom ubacite dva žumanceta i nežno promešajte sve kako se feta ne bi još više izlomila. Možete i probati smesu da vidite da li je potrebno još soli ili bibera.
Priprema pite:
Sa preostalih 50 grama istopljenog butera podmažite pleh srednje veličine.
Prvu koru dobro namažite puterom i postavite je duž celog pleha.
Ostale kore poprskajte samo buterom i slažite poput harmonike preko prve.
Kada završite, preko kora izručite bešamel sos iz šerpe i ne pritiskajte kore.
Ostatak kora po istoj proceduri naslažite preko preliva, dakle poput harmonike, a sa poslednje dve prekrijte celu pitu, odnosno pleh.
Pitu odmah isecite oštrim nožem na komade, pa tek onda prelijte čašom kisele vode.
Ostavite pet minuta da upije, a onda pecite 60 minuta na 190 stepeni.
Pitu ostaviti da se malo ohladi.
Prijatno!
(Telegraf.rs)