Čiji je zapravo ajvar?

Vreme čitanja: oko 1 min.

Još jedna albanska pevačica ga je prisvojila

Printscreen: Youtube/Pekar Pekarica

Američka pevačica Bebe Reksa još jedna je pevačica albanskog porekla koja je javno prisvojila ajvar.

Podsetimo, prvo su to učinile Dua Lipa i Rita Ora, a ovoga puta je i Bebe na Instagramu objavila snimak na kom se vidi kako maže ajvar na parče hleba i naziva ga "albanskim specijalitetom koje svi vole" i "koji se dobro slaže uz jaja".

Naravno, ovo je naišlo na veliko neodobravanje njenih fanova iz Srbije koji pak, tvrde da je ajvar srpski proizvod.

Pa, čiji je na kraju ajvar?

Foto: Shutterstock

Reč ajvar potiče od turske reči "havyar" što znači "slana iskra, kavijar". Jedno je sigurno - ime mu nije srpsko.

Ipak, još pre 20. veka ajvar je uveliko bio popularno jelo u beogradskim domovima i restoranima, ali domaća proizvodnja nije bila stabilna, pa je tako u nedostatku pravog recepta često bila pripremana njegova izmenjena verzija pod nazivom "crveni ajvar" ili "srpski ajvar".

Iako su leskovački i severnomakedonski ajvar zaštitili svoje ime, činjenica je da se on proizvodi u većini balkanskih zemalja, uključujući Albaniju, BiH, Bugarskoj, Hrvatskoj, Severnoj Makedoniji, Sloveniji i Srbiji - i da, sve ga posebno svojataju.

Dok jedni tvrde da su nam ga doneli Turci za vreme Otomanskog carstva, drugi kažu da je ekspanziju doživeo u vreme Jugoslavije.

Ipak, gastronomi će se pak, slažu da mu je najverovatnije poreklo iz Srbije budući da je na našu kuhinju najviše uticala mađarska koja se sa severa Srbije proširila na celu zemlju.

(Telegraf.rs)