Ideja za ručak: Darovi mora na vašem tanjiru - od svega pomalo
Iskoristite odmor na moru da napravite gastronomsku feštu. Kao večeru za osmoro poslužite savršeni "riblji pjat"
Da biste spremili savršeni "riblji pjat", odnosno tanjir pun đakonija koje možete da pronađete samo na moru, nije potrebno mnogo veštine, ali jeste potrebno malo više pripreme i vremena za prikupljanje i čišćenje svih sastojaka, s obzirom na to da jedna porcija sadrži čak sedam savršeno serviranih različitih jela.
Lepota spremanja ovakvog obroka je u druženju sa prijateljima i zajedničkoj pripremi. Dovoljno vam je da zamislite maslinjak na obali mora, bokale sa vinom, veliki drveni sto i vas osam do deset okupljenih u pripremi crnog rižota, salate od morskih plodova, orade na žaru, dagnji na buzaru, hobotnice sa krompirom, škampa u sosu od crvenog vina i pohovanih lignji.
Za nas koji živimo daleko od mora, ovo je pravi delikates i prilično nedostupna fantazija, zbog čega tokom sledećeg odmora morate da iskoristite sve prednosti koje pruža život na obali.
Ipak, svako od ovih jela možete da napravite i pojedinačno, i daleko od mora, samo odaberite dobro snabdevenu ribarnicu ili market sa bogatim ribljim odeljenjem.
Ne samo da ćete stvoriti divne uspomene, već će vam vaša nepca zauvek biti zahvalna. Ribu, zglavkare, glavonošce i školjke možete sami da upecate i uberete iz mora, ili pak da ih kupite od lokalnih ribara koji uglavnom svako jutro prodaju na plaži ili nekom pristaništu (što je jeftinija varijanta) ili da obiđite lokalne ribarnice u mestu gde se nalazite.
Ukoliko i ne nađete baš određenu ribu, glavonošca ili školjke, ne sekirajte se, samo zamenite u receptu sa onim šta imate i ne može da ne uspe, jer se sve priprema po istom principu.
Crni rižoto
Crni rižoto se u originalu pravi od sipe. Ukoliko uhvatite sipu na moru, prvo joj iscedite mastilo i sačuvajte za pripremu. Ukoliko pravite zamensku varijantu crnog rižota od hobotnice, lignji ili drugih plodova mora, skoro svaka ribarnica ima u ponudi kesice sipinog mastila, koje košta nekoliko evra. Do pripreme je držite u frižideru.
Sastojci:
- 100 ml maslinova ulja
- 200 g luka
- 3 čena zgnječenog belog luka
- 500 g očišćenih sipa
- 1 kašičica suvog biljnog začina
- lovor
- oko 20 g mastila od sipe, tj. 2 vrećice crnila
- 2 kašike naseckanog peršuna
- 200 ml belog vina
- 250 g pirinča
- so i biber po ukusu
Priprema:
Sipe očistite, operite i sitno narežite.
Na ulju propržite sitno naseckani luk, dodajte izgnječeni beli luk, iseckane sipe i lagano pirjajte oko 10 minuta.
Zalijte vinom, dodajte suvi biljni začin, lovorov list, pa pirjajte još oko 30 minuta.
Pred kraj dodajte mastilo, naseckani peršun i dopola skuvan pirinač.
Sve zajedno izmiješajte i lagano kuvajte. Pazite da se pirinač ne prekuva.
Salata od morskih plodova
Salatu od morskih plodova možete da pravite sa krompirom ili pirinčem ili bez bilo kakvog dodatka. Za vas smo pripremili recept sa kuvanim krompirom. Miks morksih plodova možete da napravite sami od lokalnih školjki, iseckanih delova lignji, hobotnica i malih tzv. kozica, odnosno račića, a skoro svaka prodavnica ima u ponudi zaleđenu varijantu.
Sastojci:
- 300 g morskih plodova
- 100 g krompira
- 1 veći paradajz
- 1 srednji ljubičasti luk
- 50 g maslina
- 6 čena belog luka
- 1 veza peršuna ili kašika suvog peršuna
- malo belog vina
- puno maslinovog ulja
- limunov sok
- so i biber po ukusu
- kašika majoneza ili količina po ukusu
Priprema:
Morske plodove izblanširajte u kipućoj posoljenoj vodi. Ostavite da se prohlade.
Sve sastojke iseckajte na približno istu veličinu, pomešajte, dodajte začine, limunov sok i maslinovo ulje, po ukusu.
Dodajte ohlađene plodove mora i sve promešajte da se sjedini u salatu.
Orada na žaru
Orada je jedna od najlepših belih riba koje mogu da se upecaju na moru. Naravno na isti način možete da pripremite i bilo koju drugu belu ribu, kao što su brancin, oslić ili škarpina. Tajna savršene ribe na roštilju je u marinadi, ali ukoliko je i samo bacite na žar umotanu u najobičniju aluminijumsku foliju, morska riba je morska riba, ništa joj ne treba da bude ukusna.
Sastojci za marinadu:
- maslinovo ulje
- peršun
- beli luk
- so i biber po ukusu
- navrh noža začinske paprike
Priprema:
Ribu očistite i ostavite u marinadi oko jedan sat da upije sastojke. Dobro je izmasirajte spolja i iznutra. Kad je izvadite iz paca, ispecite na roštilju i po služenju prelijte sa još malo marinade.
Ne služite celu ribu po osobi, već je istranžirajte i podelite na porcije.
Za osam ljudi dovoljan vam je par orade srednje veličine.
Dagnje na buzaru
Dagnje i sve druge školjke možete da pripremite na isti način. Kod njih je najteže pranje i biranje, sama priprema traje svega 15-ak minuta. Jedino je važno da budu žive i sveže.
Sastojci:
- 1 kg dagnji
- 4-5 čena belog luka
- kašika peršuna
- 1,5 dl belog vina
- maslinovo ulje
- kašika prezle
Priprema:
Dagnje očistite od končića i četkicom oribajte ljuske. Sve to radite u hladnoj vodi kako se dagnje ne bi otvorile. Kada ste ih očistili i iscedili vodu, stavite ih u posudu i stavite u frižider dok pripremate osnov buzare.
Naseckajte sitno beli luk i peršun.
U veliku šerpu stavite maslinovog ulja toliko da prekrije dno, ne više. Na laganoj vatri ga ugrejte i ubacite beli luk. Lagano ga prepržite, ali ne previše. Dodajte peršun.
Izvadite dagnje iz frižidera, ocedite još jednom višak vode koji se nakupio i stavite dagnje u lonac. Sve dobro izmešajte. Poklopite. Nikako ne solite jer će školjke same dati slanost, u suprotnom će biti preslano.
Povremeno promšajte. Kada dagnje počnu da se otvaraju, zalijte ih sa vinom i još jednom promešajte. Pustite još nekoliko minuta da buzara zavri.
Napravite prostor između dagnj i dospite prezle. Dok ih dodajete, istovremeno mešajte tako da mrvice suvog hleba naprave lagani umak. Tada sve dobro izmešajte i pustite manje od minuta da se sjedini.
Kada vidite da su vam se sve školjke otvorile, možete servirati buzaru. Na tanjiru poslužite po nekoliko komada, ostatak ćete pojesti usput.
Salata od hobotnice
Ovo jelo se naziva salata, ali je u pitanju obrok bez premca. Ako sami berete hobtnice, vodite računa da naivne bebe vratite nazad u more, hvatajte samo odrasle primerke. Ako je pak kupujete na ribljoj pijaci, gledajte da bude zrelija i veća.
Sastojci:
- 1 veća hobotnice, oko 1,5 kg težine
- 4 manja meka krompira
- 1 crveni luk
- 1 crni luk
- lovor
- 1 kašika sirćeta
- 1 kašičica šećera
- 1 limun
- peršun
- sok od 1 limuna
- 3 kašike maslinovog ulja
- 1 kašičica belog luka u prahu
- so i biber po ukusu
Priprema:
Očistite hobotnice, uklonite iznutrice, oči i kljun koji se nalazi u ustima. Hobotnicu dobro operite mlazom hladne vode i dobro osušite.
U ključalu vodu dodajte crni luk, so, kašiku sirćeta i kašičicu šećera. Kuvajte hobotnicu dok ne bude meka kad se probode viljuškom, otprilike oko jedan sat. Kad se skuva, isključite ringlu i ostavite da se ohladi.
Oljuštite, isecite na kockice i skuvajte krompir. Ocedite i isperite mlazom hladne vode da bi kuvanje prestalo.
U velikoj činiji za mešanje pripremite preliv od limunovog soka, tri kašike maslinovog ulja, prstohvata soli i bibera i belog luka u prahu, kao i sitno iseckanog peršuna.
Isecite ohlađenu hobotnicu. Glavu na kriške, a pipke na komade dužine oko dva centimetra. Isecite crveni luk na tanke kriške i sve sipajte u posudu za mešanje sa prelivom. Dodajte kompir i sve pomešajte
Škampi u sosu od crnog vina
Što veći, to bolji. Najteži deo pripreme škampa je njihovo čišćenje, dok sama priprema traje nešto manje od 10-ak minuta.
Sastojci:
- 500 g škampa
- kriška putera
- kašika maslinovog ulja
- 150 ml crnog vina
- 2 čena belog luka
- lovorov list
- 1/2 kašike aleve paprike
- so i biber po ukusu
- peršun
Priprema:
Isecite beli luk na sitno i zapržite ga u kombinaciji putera i maslinovg ulja na minut-dva.
Nakon toga dodajte očišćene škampe, a potom i začine. Nekoliko trenutaka potom ulijte crno vino i krčkajte dok se malo ne zgusne u sos.
Važno je da sve spremate brzo, da se škapi ne dinstaju predugo jer mogu da postanu žilavi.
Nakon što se vino ukrčka, ostavite ih još pet minuta da odstoje u sosu, da se dobro pomešaju ukusi.
Pohovane lignje
Sastojci:
- 600 g očišćenih lignji
- ulje za prženje
- 6-8 kašika brašna
- 1 jaje
- 100 ml piva
- 1 kašičica mirođije
- so i biber po ukusu
Priprema:
Očistite lignje i nasecite ih na kolutove.
U odgovarajućoj posudi dobro izmutite jaje i hladno pivo. Uz neprestano mešanje dodajte brašno, suvu mirođiju, so i biber.
Komade lignji potopite u smesu za pohovanje i ispržite ih u jako zagrejanom dubokom ulju oko pet-šest minuta.
Gotove lignje izvadite na papirnu salvetu da se ocede od viška masnoće. Poslužite ih dok su tople.
Serviranje
Svako od navedenih jela poslužite na jednom tanjiru, oblikovano u manje porcije i prepustite se uživanju. Obavezno poslužite i kriške limuna i marinadu od maslinovog ulja, belog luka i aromatičnih začina kao što su bosiljak ili origano.
Od priloga, koji je prilično nepotreban, uvek možete da pripremite barenu blitvu i kuvani krompir sa belim lukom i maslinovim uljem ili eventualno da nasečete grčku salatu sa velikim kriškama feta sira. Ono što je obavezno jeste da umesto hleba spremite bruskete od belog luka za umakanje u fantastične ukuse školjki i škampa.
Pošto su čišćenje i priprema morskih bića malo duži proces, u iščekivanju ove gastronomske fešte ponudite gostima/pomagačima slane i krckave girice, koje možete lagano da grickate kao štapiće dok seckate sastojke, pijuckate vino i uživate sa prijateljima u letnjem danu.
(Telegraf.rs)