Skoro 20 godina sprema ajvar, a za nas je otkrila tradicionalni recept svoje porodice

Vreme čitanja: oko 2 min.

Zajedno sa suprugom uživaju u ovome, a sada je pripremila poslednju turu

Foto: Privatna arhiva

Veneta Cvetković iz Vlasa kod Vranja skoro 20 godina pravi ajvar po tradicionalnom receptu, nasleđenom od starijih žena u porodici. Sada priprema poslednju turu i rado je podelila recept do najsitnijih detalja.

Zimnica na jugu Srbije zauzima važno mesto, ne samo na policama u podrumu, već i u društvenom životu ovdašnjih ljudi, jer sa prvim znacima

jeseni, ona je glavna tema. I ovog oktobra Vranje i okolina još mirišu na paprike, jer je lepo vreme potrajalo, a slana nije pala na bašte, u kojima još ima crvenih sitnih paprika.

Ovde taj poslednji rod zovu vrovinje, vrške ili vrovke, koje su po pravilu najukusnije. Veneti je ajvar najvažniji i najzahtevniji jer njegova priprema najduže traje.

- Mi imamo svoju baštu, tako da u njoj proizvodimo sve što nam je potrebno za ajvar. Sve je naša proizvodnja, bukvalno od semena i rasada, pa do tegle ajvara. Kada zrelu paprika uberem, skinem joj drške i semenke, pa je onda pečem - kaže ona.

Glavni pomoćnik u spremanju ajvara joj je suprug Novica. On je zaduženza pečenje i za pomoć oko ljuštenja.

- Pečenu papriku stavljamo u veće kese ili džakove, da od pare omekša i lakše se ljušti. Kada se ohladi, ljuštimo i to je uglavnom posao koji se obavlja prvog dana, obično popodne, da bi se tokom noći paprika ocedila od viška tečnosti. Takođe, u isto vreme pečem i plavi paradajz, koji takođe ljuštimo, a posle u mašini sve sameljemo – priča Veneta.

Sledi postupak prženja, odnosno kuvanja ajvara, koji ona pravi po tradicionalnom receptu, nasleđenom od starijih žena u porodici.

Kaže da je prvu turu ajvara samostalno napravila kada je imala svega 20 godina, a od tada taj recept ne menja nikako.

Sastojci:

  • 10 kg crvenih paprika
  • 3 kg patlidžana
  • 1/2 litra ulja
  • 100 g soli, po ukusu
  • 2 kašike šećera
  • 1 dl sirćeta
  • 1 glavica belog luka

Priprema:

Kada se samelju paprika i plavi patlidžan, u većoj šerpi zagrejte zejtin, pa dodajte papriku, a posle sat vremena, patlidžan i ostale sastojke, uz

neprestano mešanje.

Beli luk dodajte pred sam kraj.

Ostale sastojke dodajte u zavisnosti od ukusa, postepeno, dok se ne dobije željena nijansa. Ajvar je gotov kada se prilikom mešanja vidi dno šerpe. Onda u blago zagrejane tegle u rerni, sipajte vruć ajvar i zatvorite ih poklopcima.

- Obično ih uvijem u ćebe i tako odstoje jedan dan, a posle ih premeštam na hladno, u podrum ili špajz - dodaje Veneta.

(Telegraf.rs/S.Tasić)