PRAZNIČNA GOZBA: Evo kako da se ne ugojite!

Vreme čitanja: oko 2 min.

Većina nas ne može da se suzdrži pred prazničnom trpezom bogatom kojekakvim mesištem, salaticama, slanišima i slatkišima. Ipak, ako ne želite da nabacite koje kilo viška, koje biste posle mesecima morali da skidate, poslušajte ovih par saveta

Tradicionalna porcija slavske, božićne ili novogodišnje gozbe sadrži i do šest hiljada kalorija, što je više nego dvostruko više od količine koju nutricionisti preporučuju da u sebe unese čak i osoba podvrgnuta teškim fizičkim naporima, a kamoli neko ko planira da se ovih dana samo izležava i uživa u prazničnim slobodnim danima.

Srećom, nema potrebe za očajavanjem i utiskom da nešto propuštate ako manje jedete. Donosimo vam savete kako da pobedite iskušenje.

Vežbajte

Možda ste za praznike u poseti rodbini, ali pokušajte barem da se prošetate, voziti bicikl ili kratko džogirate tokom dana. Nakon dugih i obilnih obroka osećaćete se letargično, pa će vam lagana vežba ili kretanje pomoći da povratite energiju, ali i da potrošite barem deo kalorija. Ako će se neko u vašem društvu uvrediti što odlazite, ponudite se da prošetate psa ili skoknete do prodavnice.

Nema repete

Ako ste sami, suzdržite se od prejedanja. Ukoliko ste u gostima, bez obzira na to što će se vaš domaćin naljutiti, jednostavno recite “ne” još jednoj turi ića i ića, pogotovo kad ste siti.

Pažljivo s alkoholom

Kontrolišite količinu alkohola koju popijete. Alkoholna pića sadrže puno šećera, što odrazumeva i još više neželjenih kalorija.

Smanjite grickalice

Grickalice i predjela ne bi smeli da vam predstavljaju obrok za sebe. Em se od njih nećete stvarno zasititi, em ćete se dodatno ugojiti.

Ne preskačite doručak

Čak i nakon ludog novogodišnjeg provoda pojedite doručak. Tako ćete biti manje gladni kad sednete za sto za ručak. Ipak, ne preterujte i izbegavajte prekaloričan doručak.

Jedite polako

Ako jedete prebrzo, nećete shvatiti da ste siti sve dok ne pojedete pun tanjir krcat hranom. Ako hranu budete degustirali lagano shvatićete da ste siti mnogo brže no što ste mislili.

Šta jesti?

- ćuretinu (poželjno bez kožice)

- povrće (ako nije pripremljeno s puno masnoća, ruska salata se ne računa)

- neslane orašaste proizvode i suvo voće (posebno bademe, kajsije, brusnice)

- ribu (losos, bakalar, pastrmku)

- predjela s krastavcima, šargarepom ili celerom

- zdrave sosove (humus, grčki jogurt)

Šta izbegavati?

• nezdrave sosove i priloge (bogati su mastima i šećerom)

• slani kikiriki i orašaste poldove

• krekere (posebno ne s puterom)

• torte i kolače (znamo da je teško, ali pokušajte)

• kožicu (to je najmasniji i najkaloričniji deo mesa)

• fil iz mesa (već imate meso, a klasičnan fil zamenite onim voćnim)

(Telegraf.rs / Economy)