Saveti za novopečene tate: Naučite znakove svoje bebe i primenjujte kontakt kože na kožu
Roditeljstvo je težak posao; iako više napora pada na majku, očevi takođe igraju važnu ulogu od starta, a ona je često nepravedno stavljena u drugi plan
Kažu da je veza između majke i bebe najintimnija stvar na svetu, jača i dublja od bilo koje druge veze.
Međutim, iako uzrok tome leži u trudnoći i činjenici da beba "raste" unutar žene, očevi su takođe važna figura koja se smatra manje bitnom tokom prvih par meseca razvoja novorođenčeta, što je pogrešna pretpostavka.
Pa, kako da se onda uključite u odgoj bebe od samog starta? Hajde da vidimo šta kažu stručnjaci.
1. Pripremite se za porođaj
Ako želite da ponudite praktičniju pomoć svom partneru, mogli biste zajedno da idete na časove trudnoće; oni će vam ponuditi savete o tome kako očevi mogu da pomognu tokom porođaja i povežu se sa svojom bebom nakon njenog dolaska na svet.
Pohađanje časova sa drugim budućim roditeljima je odličan način da upoznate i steknete prijatelje sa kojima možete da delite iskustva i savete.
2. Pomoć oko brige nakon dolaska bebe na svet
Dobrodošli u vaš novi svet promena pelena, kupanja bebe i pokušaja da je umirite kad plače, u kom možete igrati aktivnu ulogu od samog početka, samo ako ste voljni.
Dežuranje noću može značajno pomoći vašoj ženi da odmori, pogotovo ako doji.
Ukoliko se beba hrani na flašicu možete preuzeti ovu aktivnost na sebe i uspavljivati je. To su trenuci koje nikada nećete zaboraviti.
3. Naučite znakove svoje bebe
Trebaće vam vremena da naučite šta znače bebin plač, grgljanje i gugutanje.
Moraćete da naučite da uočite znake gladi i umora kako biste mogli da uskočite pre nego što postane razdražljiva.
Znakovi gladne bebe mogu uključivati sisanje ruku i mljackanje, dok nagli pokreti udova i zastakljeni pogled mogu biti znakovi umora.
Vaša misija je da postanete majstor u rešavanju ovih zagonetki i naoružate se strpljenjem.
4. Kontakt koža na kožu
Da li ste znali da držanje gole bebe na golim grudima (unutar košulje ako je hladno) donosi mnogo beneficija? Takva bliskost može da joj reguliše otkucaje srca i temperaturu, opusti je i pomogne pri emotivnom povezivanju.
Odlično vreme za kontakt koža na kožu je nakon što je beba okupana, odmah ujutro ili tokom hranjenja na flašicu.
5. Razgovor sa novorođenčetom
Svaka reč koju beba čuje pomaže u razvoju njenih jezičkih veština i jačanju vaše veze.
Dakle, pored toga što čitate svojoj bebi, govorite joj o vašim svakodnevnim stvarima i obavezama - koliko god to banalno zvučalo.
Naravno, reč "volim te" je obavezna na meniju.
Ukoliko niste ljubitelj literature možete da joj čitate i rezultate sportskih utakmica, sve je u redu dok god razgovarate, prenosi "Smababy".
(Ona.rs)