Trudnička insomnija utiče na razvoj bebe i kasniji napredak deteta: Evo zašto je san važan
Poremećen san tokom trudnoće može da ometa ritam i amplitudu lučenja melatonina
Postoje dokazi koji ukazuju na to da problemi sa spavanjem tokom trudnoće mogu dovesti do razvoja niza problema kod novorođenčeta, a potom i u kasnijem razvoju deteta.
Na primer, u nekoliko studija sprovedenih u Finskoj, otkriveno je da su simptomi nesanice kod majki tokom trudnoće povezani sa pojavom problema sa spavanjem kod beba u dobi od tri meseca, kao i da su deca majki koje imaju večernji hronotip (tj. sindrom "noćne sove") u najvećem riziku od razvoja problema sa spavanjem tokom prve dve godine života.
Međutim, tu je i uticaj na širi spektar razvojnih aspekata rođenog deteta, kao što su emocionalni problemi, teži temperament ili zakasneli motorički ili kognitivni razvoj.
Razlozi zbog kojih problemi sa spavanjem tokom trudnoće dovode do razvojnih problema kod deteta još uvek nisu jasni, ali su predloženi neki potencijalni biološki mehanizmi koji podržavaju ovu uzročno-posledičnu vezu. Na primer, poremećen san tokom trudnoće može da ometa ritam i amplitudu lučenja melatonina, koji je kasnije uključen u formiranje normalnih fetalnih obrazaca sna i cirkadijanskih ritmova, prenosi "Psychologytoday".
(Ona.rs)