Visok nivo šećera u krvi može imati fatalne posledice po žene koje se podvrgavaju vantelesnoj oplodnji

N. K.
Vreme čitanja: oko 2 min.

Foto: Shutterstock

Da li ste znali da dijabetes može pogoršati rezultate vantelesne oplodnje, zbog direktnog uticaja na hormonsku ravnotežu, kvalitet jajnih ćelija i sperme i zdravlje krvnih sudova?

U intervjuu za "HT Lifestyle", dr Nandini Devi, ginekolog, akušer i specijalista za neplodnost, objasnila je: „Za žene sa dijabetesom, visok šećer u krvi može ometati ovulaciju, dok kod muškaraca može smanjiti pokretljivost spermatozoida i integritet.”

- Loše kontrolisan dijabetes povećava rizik od komplikacija kao što su pobačaj, urođene abnormalnosti i hipertenzija u trudnoći. Upravljanje nivoima glukoze u krvi pre i tokom IVF-a je od suštinskog značaja za poboljšanje stope uspeha i minimiziranje komplikacija - dodaje.

Široki raspon štetnog uticaja

Dijabetes može uticati na funkciju jajnika, smanjujući kvalitet i količinu održivih jajnih ćelija, zbog hormonske neravnoteže. Ovo predstavlja izazov u ​​pronalaženju visokokvalitetnih jajnih ćelija neophodnih za uspešnu IVF.

Visok nivo šećera u krvi takođe može uticati na kvalitet embriona, čineći manje verovatnim da se isti implantiraju i razvijaju unutar materice.

Žene sa dijabetesom imaju veći rizik od pobačaja i prevremenog porođaja, uglavnom zbog komplikacija povezanih sa kontrolom šećera u krvi tokom trudnoće.

Takođe su pod povećanim rizikom od preeklampsije, stanja koje karakteriše visok krvni pritisak koje može dovesti do fatalnih komplikacija i za majku i za dete.

Ističe se i veća šansa za urođene anomalije kod beba rođenih od majki dijabetičara, kao i veća verovatnoća da će zbog potencijalnih komplikacija biti potreban carski rez.

Foto: Shutterstock

Sprečite posledice

Da bi se poboljšala kontrola šećera u krvi i rezultati plodnosti kod pacijenata sa dijabetesom, koji su podvrgnuti IVF-u, dr Nandini Devi savetuje sledeće.

- Nisko glikemijska, uravnotežena ishrana bogata nemasnim proteinima, celim žitaricama i povrćem je korisna za upravljanje nivoima glukoze u krvi. Pacijenti treba da imaju za cilj redovnu vežbu, dobar san i prakse upravljanja stresom kao što su joga ili meditacija, jer stres može da pogorša fluktuacije šećera u krvi. Izbegavanje prerađene hrane, slatkih pića i alkohola takođe može poboljšati rezultate, prenosi "HindustanTimes".

(Ona.rs)