Stručnjaci objašnjavaju zašto se neki snovi ostvaruju: Mnogima se desilo da sanjaju budućnost, a ima i razlog
Mogu li nečiji snovi predvideti budućnost? To je pitanje koje može da se pronađe u svakoj kulturi od početka istorije.
Mnogi pripisuju moć predviđanja snova duhovnosti i božanskoj intervenciji. Ipak, postoje brojni slučajevi, bez obzira na veru pojedinca, u kojima se snovi zaista ostvaruju. Naučnici smatraju da većina ovakvih "futurističkih" snova nema važno duhovno značenje već da ih mogu objasniti procesi u mozgu tokom sna.
Kako snovi "predviđaju" budućnost?
Česti su izveštaji ljudi koji tvrde da su imali snove koji su se ostvarili. Prema stručnjacima, snovi mogu uključivati događaje o kojima osoba nije svesno razmišljala dok je bila budna. Na primer, učenik koji sanja o uspehu ili neuspehu na testu može nesvesno promeniti svoje ponašanje, pa time i verovatnoću ostvarenja tog ishoda.
- San može delovati kao odraz najverovatnijeg ishoda na osnovu podsvesnih informacija koje prikupljamo tokom budnog stanja - objašnjava dr Alicia Rot, specijalista za poremećaje spavanja na Klivlendskoj klinici. Međutim, dodaje da neki snovi mogu biti prediktivni čak i bez svesti sanjara o sadržaju sna.
Istraživači sugerišu da snovi često predstavljaju sintezu podsvesnih i svesnih sećanja. Tokom spavanja mozak analizira tragove i povezuje ih u celinu, omogućavajući preciznije procene verovatnih ishoda.
- Ovo se dešava jer mozak ima kapacitet da prepozna obrasce i logički poveže činjenice koje možda ne primećujemo tokom budnog stanja - dodaje dr Rot.
REM faza i funkcija mozga
REM (rapid eye movement) faza sna karakteriše se visokom moždanom aktivnošću koja podseća na budno stanje. Ova faza je ključna za snove i prepoznavanje obrazaca. Istraživanja pokazuju da prepoznavanje obrazaca tokom REM sna omogućava povezivanje događaja koji se ne uvek jasno uočavaju tokom budnog stanja.
Na 24. Kongresu Evropskog društva za istraživanje spavanja u Bazelu 2018. godine, dr Bernd Fajge s Univerziteta u Frajburgu predstavio je studiju koja je ispitivala percepciju REM sna kod osoba sa nesanicom. Rezultati su pokazali da insomnija može izazvati izmenjeno REM stanje, gde pacijenti imaju osećaj da su budni, iako zapravo sanjaju.
Ovo stanje odražava hibridni oblik spavanja - navodi dr Fajge.
Paraliza sna i "demoni spavanja"
Snovi nisu jedini fenomen REM faze. Paraliza sna i halucinacije poznate kao "demoni spavanja" često izazivaju strah. Paraliza sna podrazumeva osećaj svesnosti dok je telo nepokretno.
- Paraliza sna nastaje kada prelaz iz REM faze u budno stanje nije potpuno završen - objašnjava dr Rot: - Telo ostaje u zaštitnom stanju paralize kako ne bismo fizički reagovali na snove, ali svest se budi.
Ove pojave, koje pogađaju oko 10% populacije, nisu opasne, ali mogu biti uznemirujuće.
Osim paralize, neki doživljavaju halucinacije – osećaj prisustva ili senke u sobi. Iako deluju zastrašujuće, stručnjaci tvrde da su to prirodne manifestacije disbalansa između faza sna i budnog stanja.
(Ona.rs /Neurology Live )
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Probali smo hipnoterapiju i prenosimo vam utiske
Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.