Ako svaku noć imate OVAKVE SNOVE - šanse za preranu smrt su 3 PUTA VEĆE: Ovo je ALARM koji ne smete ignorisati

 
  • 3

Snovi, a posebno košmari, oduvek su intrigirali ljude, često su bili predmet interpretacija i simboličkih značenja. Međutim, nova istraživanja pokazuju da učestalost košmara može imati direktan uticaj na naše fizičko zdravlje i dugovečnost. Nedavno sprovedena studija ukazuje na zabrinjavajuću povezanost između redovnog sanjanja noćnih mora i povećanog rizika od prerane smrti, kao i ubrzanog biološkog starenja.

Veza između noćnih mora i biološkog starenja

Istraživanje koje su sproveli naučnici iz UK Dementia Research i Imperial College London obuhvatilo je više od 185.000 ispitanika. Cilj studije bio je da se ispita učestalost noćnih mora kod odraslih osoba starosti od 26 do 86 godina, kao i kod dece uzrasta između osam i deset godina.

Rezultati su pokazali da odrasli koji su doživljavali noćne more barem jednom nedeljno imaju tri puta veću verovatnoću da umru pre 70. godine života u poređenju sa svojim vršnjacima koji nisu imali tako česte košmare.

Košmar, demon, san Foto: Pixabay

Pored toga, kod osoba koje su često imale noćne more zabeležena je i povećana stopa biološkog starenja, za koje naučnici procenjuju da je odgovorno za 40 procenata povećanog rizika od prerane smrti. Čak su i mesečne noćne more bile povezane sa bržim starenjem i povećanom smrtnošću u poređenju sa retkim ili potpunim odsustvom košmara.

Mehanizam uticaja: Stres i poremećaj sna

Dr Abidemi Otaiku, vođa studije, objasnio je mehanizam kojim noćne more utiču na zdravlje. Tokom spavanja, mozak ne razlikuje snove od stvarnosti. Noćne more aktiviraju našu reakciju "bori se ili beži", što se manifestuje znojenjem, otežanim disanjem i ubrzanim lupanjem srca. Ova stresna reakcija može biti intenzivnija od onih koje doživljavamo u budnom stanju.

Posledica ovoga je produženo povišenje nivoa kortizola, hormona stresa, koji je usko povezan sa bržim starenjem ćelija. Kumulativni efekat hroničnog stresa izazvanog čestim košmarima značajno doprinosi procesu starenja. Dodatno, noćne more narušavaju kvalitet i trajanje sna, što ometa esencijalne noćne procese obnove i popravke ćelija u telu. Kombinovani efekti hroničnog stresa i poremećenog sna verovatno doprinose ubrzanom starenju ćelija i organizma u celini.

Loš san, noćna mora, loše spavanje, glavobolja, san Foto: Shutterstock

Istraživanje je takođe otkrilo da su nedeljne noćne more bolji prediktor prerane smrti od faktora kao što su pušenje, loša ishrana, nedostatak fizičke aktivnosti ili gojaznost.

Prevencija i lečenje noćnih mora

Dobra vest je da se noćne more mogu sprečiti i lečiti. Dr Otaiku preporučuje nekoliko praktičnih mera:

Izbegavanje sadržaja koji izaziva strah: Preporučuje se izbegavanje horor filmova ili drugog uznemirujućeg sadržaja pre spavanja.

Održavanje dobre higijene spavanja: To uključuje uspostavljanje redovnog rasporeda spavanja, stvaranje opuštajuće atmosfere u spavaćoj sobi i izbegavanje kofeina i teških obroka pred spavanje.

Upravljanje stresom: Pronalaženje efikasnih metoda za smanjenje stresa u svakodnevnom životu je ključno.

Tretman anksioznosti i depresije: Ukoliko su noćne more povezane sa anksioznošću ili depresijom, preporučuje se traženje stručne pomoći.

Konsultacije sa specijalistom za spavanje: Za osobe koje često doživljavaju noćne more koje značajno narušavaju kvalitet života, poseta specijalisti za spavanje može biti od koristi. Postoje efikasni psihološki tretmani, poput terapije vežbanjem slika, koji se mogu primenjivati i kod kuće.

Ovi nalazi naglašavaju važnost adekvatnog sna i mentalnog zdravlja za opšte blagostanje i dugovečnost. Prepoznavanje i rešavanje problema sa učestalim noćnim morama može biti važan korak u očuvanju zdravlja.

(Ona.rs/UNILAD)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Video: Titan tera noćne more: Ovaj pas vraća osmeh na lice deci sa teškim životnim pričama

Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Najnovije iz rubrike Fitnes i zdravlje

Komentari

  • Miroslav

    30. jun 2025. | 18:32

    Nemojte tako paušalno i teatralno gospođo izveštavat. To je kao da kažete da žena nije spavala sa jednim čovekom, da ga nije izabrala, a da je izabrala drugog čoveka, da bi isto dete koje bi dobila sa prvim, dobila i sa drugim, to jeste, da bi joj Bog dao isto to dete u njen stomak, a doktori bi rekli nebi bilo tako, nego sa svakim čovekom bi drugačije dete dobila, jer svaki čovek ima različitu genetiku.

    Podelite komentar

  • Miroslav

    30. jun 2025. | 18:39

    Ili da uzmemo za primer muža koji bi neku ženu najviše voleo da je birala duže, a da nije pala na prvu loptu koja joj je došla isped nogu. Nećemo priče za malu decu. Dajte molim vas. Ajmo ozbiljno. Mi smo ovde sa filozofskog fakulteta Beograd.

    Podelite komentar

  • Miroslav

    30. jun 2025. | 18:35

    Pa da počnete nabrajat koje bi je dete više volelo, koje bi bilo muško ili žensko, koje bi izgledalo lepše, koje bi bilo uspešnije u životu, i kojeg muža je trebala izabrat, ili je trebala ići na vantelesno i da bi tako imala najleše, najuspešnije, i dete koje bi je najviše volelo.

    Podelite komentar