• 1

Vreme čitanja: oko 2 min.

Savet doktora: Kako da se izborite sa hroničnim kašljem?

A. V.

Vreme čitanja: oko 2 min.

Kašalj je jedan od najčešćih simptoma uopšte i glavni simptom bolesti disajnih puteva

  • 1
Dr Aleksandar Tepavac Dr Aleksandar Tepavac/ Foto: Privatna arhiva

Kašalj sam po sebi nije bolest, ali ako se često javlja, dugo traje, ometa svakodnevno funkcionisanje i san, udružen je sa drugim simptomima oboljenja respiratornog sistema i utiče na kvalitet života, treba ga adekvatno proceniti i ukoliko je moguće, lečiti uzročno. Razgovarali smo ovoj temi sa dr Aleksandrom Tepavcem, pneumoftiziologom-onkologom iz Novog Sada.

Kašalj je odbrambeni, zaštitni refleksni mehanizam koji obezbeđuje čišćenje disajnih puteva, pomaže izbacivanje sekreta, iritanasa, štetnih čestica i stranih tela iz disajnih puteva.

Nemojte uzimati antibiotike na svoju ruku, pogotovo za akutni kašalj. U pitanju je kašalj koji se najčešće javlja kod virusnih infekcija gornjih i donjih disajnih puteva, traje do oko 3 nedelje i najčešće spontano prolazi. Upotreba antibiotika u tim situacijama je potpuno pogrešna, naročito njihova samoinicijativna upotreba. Upotreba antibiotika ima svoje opravdanje jedino ako dođe do bakterijske superinfekcije – savetuje dr Tepavac.

Hronični kašalj je najčešće izazvan pušenjem, a kod nepušača ga izazivaju različita plućna i van plućna oboljenja, slivanje sekreta iz gornjih disajnih puteva i drugo.

U osnovi svakog upalnog procesa jeste stvaranje sekreta, u većoj ili manjoj količini, tako da je i primarni cilj svake terapije njegova razgradnja i što lakša eliminacija. U takvim situacijama kašalj je koristan jer tada treba izbaciti sekret iz disajnih puteva i sprečiti njegovo slivanje i zadržavanje u donjim disajnim putevima – razjašnjava dr Tepavac.

Za razliku od produktivnog, suv, nadražajni kašalj nema za cilj iskašljavanje sekreta iz disajnih puteva, može biti izrazito uporan, iritantan i težak za lečenje. Najčešće se javlja kao posledica prehlade i virusnih infekcija. Predstavlja jedan od najčešćih razloga za javljanje lekaru i traženje medicinske pomoći jer ometa svakodnevne životne aktivnosti i utiče na kvalitet života.

Lekovi koji se koriste u lečenju kašlja se dele u dve velike grupe: antitusici – lekovi koji se koriste za suzbijanje suvog nadražejnog kašlja i ekspektoransi i mukolitici koji se koriste za lakše iskašljavanje prekomerno stvorenog sekreta kod bolesnika koji imaju produktivan kašalj.

Propomucil Foto: Promo

Propolis, pčelinji proizvod je prirodni preparat koji ima protivupalno i inhibitorno dejstvo na određene izazivače upalnih procesa gornjih disajnih puteva. Pored lokalnog efekta, on takođe poboljšava opšti imunitet. Posebnost propolisa je što bakterije na njega ne stvaraju otpornost i što nema štetnih popratnih pojava. Aktivnost propolisa zavisi od količine polifenola, koji su odgovorni za njegovo antimikrobno delovanje protiv virusa, bakterija i gljivica. Što je veći procenat polifenola, snažnija je efikasnost propolisa.

PropoMucil® je preparat koji sadrži prirodni antimikrobni lek, propolis bogat polifenolima, zajedno sa prirodnim N-aetilcisteinom i idealan je kod osoba koje muči sekret u disajnim putevima. Ima dvostruki efekat, razalaže sekret te na taj način olakšava njegovo iskašljavanje, a ujedno ima snažno antimikrobno, protivupalno i antioksidativno delovanje. PropoMucil® je preparat koji je prirodan, efikasan, bezbedan i za upotrebu. Brzo, lako i direktno razlaže sekret u disajnim putevima, smanjuje osećaj "zapušenosti", olakšava disanje i pomaže da se spreče nove infekcije. Za mene je preporuka broj 1 PropoMucil®, za sve koje muči šlajm u jednoj kesici dnevno – na kraju preporučuje dr Tepavac.

(Ona.rs/PR)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Najnovije iz rubrike Fitnes i zdravlje

Komentari

  • Dizelas

    28. februar 2024. | 12:11

    Doktore,sta da radim ako Huti potope vise brodova za dan...

    Podelite komentar