Novi nehormonski lek protiv valunga: Stručnjak objašnjava kako deluje i kome je namenjen

 
 
  • 0

Valunzi i znojenje, često praćeni i poremećajima sna, najčešći su simptomi menopauze, pogađaju skoro 75 odsto žena i ne prolaze uvek brzo. Podaci pokazuju da u proseku traju oko sedam godina, a mogu da pogoršaju i druge tegobe koje se javljaju nakon prestanka menstrualnog ciklusa, poput depresije, problema sa koncentracijom ili oslabljene sposobnosti pamćenja. Sjajna vest je da je Američka uprava za hranu i lekove (FDA) odobrila prvi nehormonski lek namanjen suzbijanju ove neprijatne pojave. Šta se do sada zna o ovom leku, kako deluje i možemo li ga uskoro očekivati na našem tržištu, pitali smo kliničkog farmakologa dr med. Melitu Raonić.

- Fezolinetant je prvi nehormonski lek koji se koristi kod žena u menopauzi za smanjenje umerenih do teških vazomotornih simptoma (VMS) povezanih s menopauzom, poznatih kao valunzi (naleti vrućine danju i noćno znojenje). Pre menopauze, u telu postoji ravnoteža između estrogena i jednog proteina koji reguliše centar u mozgu za regulaciju temperature. Kako telo prolazi kroz menopauzu, smanjuju se nivoi estrogena i ta ravnoteža se remeti, što može da dovede do valunga. Fezolinetant deluje tako što blokira taj protein u mozgu smanjujući broj i intenzitet napada vrućine i noćnog znojenja - objašnjava dr Raonić.

Iako ovaj lek predstavlja alternativu tradicionalnim hormonskim terapijama za kontrolu valunga, naša sagovornica naglašava da ne deluje na ostale simptome menopauze. Međutim, odličan je „kandidat“ za primenu kod žena sa valunzima kao dominantnim simptomom menopauze, zatim kod onih kod kojih je hormonska terapija kontraindikovana, kao i kod onih koje imaju otpor ili strah od primene hormonske terapije zbog mogućih neželjenih dejstava.

menopauza Foto: Shutterstock

Na pitanje da li primena fezolinetanta ima neželjena dejstva, dr med. Raonić kaže:

- Rezultati pretkliničkih i kliničkih ispitivanja su pokazali da lek ima dobar bezbednosni profil i visoku efikasnost. Do sada su prijavljena samo neželjena dejstva od strane iz gastrointestinalnog trakta (bol u stomaku, dijareja, povišene vrednosti enzima jetre) i poteškoće sa spavanjem. Bezbednost svakog leka se prati i nakon dobijanja dozvole, tako da opširnije podatke o neželjenim dejstvima očekujemo nakon više iskustva u kliničkoj praksi. Ono što bih još izdvojila je da efekat leka nastupa relativno brzo, već u prvoj nedelji nakon početka primene.

Kako dalje kaže naša sagovornica, s obzirom na činjenicu da je u Evropskoj uniji lek registrovan krajem 2023. godine, postoji i mogućnost da će uskoro pojaviti i na našem tržištu. Lek će se izdavati na recept, a koristan je podatak da je odobrena cena u Sloveniji nešto niža od 60 evra.

(Ona.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Video: Lajfstajl influenserka Danijela Stanković o dijagnozi raka

Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Najnovije iz rubrike Fitnes i zdravlje