3 razloga zašto se budite na svaka dva sata u toku noći: Ovo su najčešće greške kojih niste ni svesni
Buđenje u toku noći jednom, dva ili više puta stvarno postaje iritantno, naročito kad više od svega želite miran san i odmoran um ujutru. Ne treba vam toalet, nije vam vrućina, hladno, a ni buka vas ne ometa. Jednostavno se - probudite, pa opet zaspite i tako u krug.
Iako spavate u najudobnijem krevetu i sebi stvorite pravi komfor, ovo nije tako retka pojava, a za sve to postoje uzroci. Nekoliko istraživanja pozabavila su se ovim problemom, kako biste upravo i vi probali da ućutkate taj alarm u vašoj glavi i poboljšate kvalitet sna.
1. Stres
Istraživanja pokazuju da se vaš kvalitet i količina sna mogu pogoršati kada ste pod stresom, posebno ako imate visoko reaktivan sistem spavanja. Stres je glavni faktor koji doprinosi nesanici i može izazvati ponovljena noćna buđenja delom zbog povećanja krvnog pritiska. Kada ste pod konstantnim ili jakim stresom, pa čak i onda kada imate nešto važno od obaveza sutradan ili o stvarima koje su se desile dan ranije. To znači da se vaš um ne isključuje u potpunosti noću i da ste skloniji buđenju.
2. Screentime
Plavo svetlo ekrana štošta donosi od mana i svako malo smo okruženi informacijama koliko je potrebno našim očima, a i umu, odmor od ekrana. Međutim, budimo realni, retko koja osoba ima tu disciplinu da kaže "dosta za danas". Ali ono o čemu se ne govori toliko je kako to može nastaviti da ometa vašu mirnu noć i spavanje. Svetlost koja se emituje sa ekrana telefona, TV-a ili tableta prestimuliše vaš nervni sistem, što otežava mirno kretanje kroz cikluse spavanja.
Kada se probudite noću može biti primamljivo da proverite svoj telefon, čak i samo da vidite koliko je sati, a ovaj svetlosni znak zbunjuje cirkadijalni ritam jer će vaše telo misliti da je vreme da se probudi. Tada ćete se osećati budnije, što će vam otežati povratak u san i povećati šanse da se ponovo probudite. Pored toga, ako imate telefon blizu kreveta, osvetljenje sa obaveštenjima tokom noći može da prekine vaš san zbog tihog zujanja ili emitovanja svetlosti.
3. Temperatura
Klima takođe može igrati ulogu u noćnim smetnjama. Zimi, temperature mogu postepeno pasti tokom noći, što može dovesti do toga da se probudite kada posegnete za dodatnim ćebetom.
Bez obzira na razlog zašto se budite svaki sat noću, postoje načini na koje možete sebi pomoći da bolje spavate. Od doslednog rasporeda spavanja do bolje higijene sna, ovi naučni saveti mogu vam dobro doći da poboljšate vaš san i konačno mirno prespavate noć.
(Ona.rs/Tomsguide.com)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Da li je manje štetno ako pijemo piće "bez šećera" i zašto je plastika za jednokratnu upotrebu
Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.