Doktor Matić o hormonu o kom se malo zna, a najviše utiče na libido i energiju: Simptomi, uzroci i terapija
Pregnenolon, koji se često naziva "maternjim hormonom", je prirodni steroidni hormon.
Prvenstveno se proizvodi u nadbubrežnim žlezdama, a manje količine se sintetišu u mozgu, jetri i koži. Služi kao ključni prethodnik vitalnih hormona.
Ovi hormoni igraju ulogu u nekoliko sistema tela, uključujući nivoe progesterona, DHEA, testosterona, estrogena i nivoe kortizola.
Pregnenolon igra ključnu ulogu u održavanju opšteg blagostanja. Utiče na različite telesne funkcije - od vašeg mentalnog zdravlja do libida.
Služi kao glavni i odgovorni "urednik" hormonskog balansa, proizvodnje energije, odgovora na stres, kognitivne funkcije, regulacije raspoloženja i libida.
Prepoznavanje znakova niskog pregnenolona je prvi korak ka rešavanju potencijalnih neravnoteža. Možda imate nizak nivo pregnenolona ako imate česte promene raspoloženja. Takođe možete primetiti fizičke simptome nedostatka pregnenolona, kao što je bol u zglobovima, "magla", poteškoće u koncentraciji, poremećaj spavanja.
Gde "leži" krivac?
Kako starimo, naša prirodna proizvodnja pregnenolona opada, kao i drugi hormoni. Mnogi faktori mogu ubrzati ovaj pad, utičući na nivoe hormona i doprinoseći neravnoteži.
Rešavanje ovih faktora može uključivati promenu dijetetskih suplemenata koje uzimate ili prilagođavanje lekova, uključujući progesteron.
Produženi stres dovodi do „krađe pregnenolona“. Vaše telo daje prednost proizvodnji kortizola u odnosu na druge hormone, što dovodi do nedostatka pregnenolona i utiče na podršku nadbubrežne žlezde.
Ishrana sa malo esencijalnih hranljivih materija, posebno zdravih masti, mogu ugroziti sintezu pregnenolona. Želite da budete sigurni da vaša ishrana sadrži puno dobrih masti.
San je neophodan za regulaciju hormona. Nedostatak sna narušava ovu ravnotežu, utiče na higijenu spavanja i potencijalno dovodi do zamora nadbubrežne žlezde.
Određeni lekovi, kao što su statini i kortikosteroidi, mogu ometati proizvodnju pregnenolona. Razgovarajte sa svojim lekarom ako mislite da vaši lekovi utiču na nivo hormona.
Suplementi poput ašvagande ili DHEA-e mogu biti od pomoći, ali samo ukoliko odaberete kvalitetnog proizvođača.
Autofagija kao jedan od benefita
Doktor Momčilo Matić se dotakao ove teme, ističući da se u Americi ovaj hormon daje osobama sa Alcahjmerom - sa ciljem čišćenja ćelija.
- Pregnenolon je često zapostavljen, a on najviše doprinosi bistrini mozga i snazi, smanjuje apetit.
(Ona.rs/DrBerg)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Pitali smo nutricionistu kako otopiti kilograme posle praznika
Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.