Da li dugotrajno nošenje grudnjaka izaziva rak dojke? Mit ili naučno potvrđena činjenica?

N. K.
N. K.  
  • 0

Određeni broj žena nerado nosi grudnjak jer se brine da bi im to moglo povećati rizik od raka dojke.

Ali, kako navode zvanični sajtovi, nema dokaza da nošenje grudnjaka utiče na vaše šanse za razvoj raka dojke, čak i ako nosite grudnjak sa donjom žicom, veći deo dana ili čak tokom noći.

Šta istraživanje kaže o nošenju grudnjaka i riziku od raka dojke?

Nije bilo mnogo istraživanja o vezi između grudnjaka i raka dojke jer su stručnjaci uvek sumnjali da takva veza ne postoji.

Ali mali dokazi koji postoje pokazuju da grudnjaci ne izazivaju rak dojke. Studija iz 2014., obuhvatila je 1.513 žena starosti od 55 do 74 godine. Od ovih žena, njih 1.044 je obolelo od raka između 2000. i 2004. godine, dok su ostale bile zdrave.

Istraživači su proučavali da li žene sa i bez raka dojke imaju različite navike nošenja grudnjaka. Otkrili su da nijedan aspekt nošenja grudnjaka nije povezan sa rizikom od raka dojke. Ovo je uključivalo veličinu korpe, koliko često su nosile grudnjake, prosečan broj sati dnevnog nošenja, nošenje grudnjaka sa donjom žicom ili starost kada su počele redovno da nose ovaj komad donjeg veša.

Jedino drugo značajno istraživanje na ovu temu je studija iz 1991. koja je koristila slične metode. Ova studija je otkrila da žene u premenopauzi, koje ne nose grudnjake, imaju upola manju šansu da razviju rak dojke od onih koje nose grudnjake.

Ali podaci nisu dovoljno jaki da bi potvrdili ovaj rezultat, tako da bi ova veza mogla biti slučajni nalaz.

Veličina grudi je povezana sa telesnom težinom, tako da je veća verovatnoća da će žene sa većim grudima imati prekomernu težinu, što je faktor rizika za rak dojke. Takođe je verovatnije da će nositi grudnjak jer im može pomoći kod bolova u leđima zbog velikih grudi. Dakle, može izgledati kao da nošenje grudnjaka povećava rizik od raka dojke, kada patite od gojaznosti.

Gojaznost Foto: Shutterstock/Lee Charlie

Kako je nastao mit? 

Mit je uzeo maha 1995. godine, zahvaljujući knjizi pod nazivom "Obučeni da ubiju". Autori, muž i žena Sidni Ros Singer i Soma Grismajer, tvrde da je rak dojke češći u razvijenim zemljama jer većina žena koje žive u njima nosi grudnjake, dok žene u zemljama sa nižim prihodima ređe nose grudnjake.

Oni su tvrdili da kompresija iz grudnjaka blokira limfni sistem, koji se ponekad naziva i drenažni sistem tela. Limfni sistem kontroliše protok tečnosti, koja se zove limfa, kroz telo, pomaže u borbi protiv bolesti i oslobađa se otpada.

Njihova ideja je bila da grudnjaci mogu da blokiraju limfni sistem, što bi sprečilo toksine da izađu iz tela, zarobilo ih u grudima i izazvalo rak dojke. Nema dokaza koji podržavaju ovaj argument.

Postoje i drugi, dokazima potkrepljeni načini da se objasni jaz u stopama raka dojke između delova sveta s nižim i višim prihodima. U oblastima sa nižim prihodima, manje je verovatno da će se dijagnostikovati rak dojke jer žene imaju malo pristupa medicinskoj nezi ili rutinskom skriningu raka dojke. Razlike u načinu života, praksi rađanja, ishrani, vežbanju i drugim faktorima, koji utiču na rizik od raka dojke, takođe pomažu da se objasni jaz.

(Ona.rs/Breastcancer)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Video: Kardiolog sa Instituta "Dedinje" opisala simptome koji mogu biti znak da sledi srčani udar

Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Najnovije iz rubrike Fitnes i zdravlje