Kejt Midlton otkrila LIČNU borbu protiv raka: Ovo su njene reči za sve bolesne, na jednu stvar svi zaborave

 
  • 0

Svetski dan borbe protiv raka, koji se obeležava 4. februara, donosi snažnu poruku ujedinjenja i nade, podsećajući nas na značaj prevencije, ranog otkrivanja i lečenja malignih bolesti. Ove godine, globalna kampanja nosi naziv "Jedinstveno povezani", stavljajući pacijente i njihove jedinstvene potrebe u središte javnozdravstvenih napora. To je trenutak kada se svi udružujemo kako bismo ukazali na važnost borbe protiv raka i pružili podršku onima koji se suočavaju sa ovom ozbiljnom bolešću.

Kejt, princeza od Velsa, deli emotivnu poruku na Svetski dan borbe protiv raka

U čast Svetskog dana borbe protiv raka, princeza Kejt, koja je prošle godine prošla kroz sopstveni borbu sa rakom, podelila je emotivnu poruku i fotografiju koju je napravio njen sin, princ Luis. Na slici, koja prikazuje Kejt kako se smeška u šumi, princeza je istakla značaj ne samo lečenja, već i emocionalne podrške i nade: "Ne zaboravite da negujete sve ono što je izvan bolesti. #WorldCancerDay".

Ova lična nota, koju je donela saosećajnost i ljubav prema porodici, podseća nas na to da borba protiv raka nije samo medicinska, već i emocionalna.

Princeza Kejt se tokom svoje posete bolnici "Royal Marsden" nedavno zahvalila timu lekara, ističući kako je proces oporavka ispunjen izazovima, ali i dubokom zahvalnošću za podršku koju je primila. Srećom, nakon godina lečenja i napornog procesa, Kejt je u remisiji, a njena poruka svim obolelima je da se oporavak nikada ne treba shvatiti kao jednosmerni put - to je proces koji traje i zahteva veliku hrabrost.

Rak u Srbiji: Alarmantni podaci i ključni koraci za prevenciju

Podaci o raku u Srbiji pokazuju zabrinjavajući trend. Prema podacima Registra za rak, 2022. godine dijagnostikovana su 41.578 novozaražena lica (22.056 muškaraca i 19.522 žene), a rak je odneo 19.350 života. Najzastupljeniji maligniteti u našoj zemlji uključuju rak pluća, rak dojke i rak debelog creva, koji su odgovorni za trećinu svih smrtnih slučajeva.

S obzirom na sveprisutnu pretnju koju rak predstavlja, važno je naglasiti da bi čak 30-50% slučajeva moglo biti sprečeno usvajanjem zdravih životnih navika i redovnim skrining pregledima. Prestanak pušenja, smanjenje unosa alkohola, zaštita od sunčevog zračenja, pravilna ishrana i redovna fizička aktivnost ključni su faktori prevencije.

Nacionalni skrining programi su šansa za budućnost

Srbija je prepoznala važnost ranog otkrivanja i prevencije raka, zbog čega su pokrenuti nacionalni skrining programi. Žene od 50 do 69 godina imaju pravo na mamografiju svake dve godine, dok se PAPA test za žene od 25 do 64 godine sprovodi svake tri, a FOB test za rak debelog creva za osobe od 50 do 74 godine - svake dve godine. Ovi programi, ako se redovno prate, mogu značajno smanjiti smrtnost od raka.

Kako bi se osigurala bolja budućnost, važno je da svi shvate ozbiljnost ove bolesti, ali i mogućnosti prevencije. Rak nije samo dijagnoza, već poziv na akciju  za zdravlje, za život, za zajedništvo.

(Ona.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Video: Kardiolog sa Instituta "Dedinje" opisala simptome koji mogu biti znak da sledi srčani udar

Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Najnovije iz rubrike Fitnes i zdravlje