Mlada i lepa Kristin Višnjić umrla iznenada: Probudila se sa bolom u nozi, pošla kod lekara, ali bilo je kasno

J. V.
J. V.  
  • 0

Kristin (Christine) Višnjić, mlada, lepa, zdrava devojka, puna energije i ljubavi prema drugima, tragično je izgubila život 14. januara 2025. godine. Njen gubitak je duboko šokirao porodicu, prijatelje i širu zajednicu, koja je potresena njenim iznenadnim odlaskom.

Nepoznata bolest i nagli udar

Kristin Višnjić se probudila jednog jutra sa čudnim bolom u nozi, više od mesec dana nakon povratka sa trodnedeljnog odmora u Japanu. Međutim, dok je bila na putu ka bolnici, simptomi su se pogoršali i Kristina je doživela napad pored puta 10. januara.

Samo 72 sata kasnije, Kristina je preminula, a tačan uzrok smrti ostao je misterija.

"Desilo se iznenada, sve se dogodilo tako brzo", rekao je njen brat Džejson. "Vratila se iz Japana 6. decembra i nije imala nikakve bolove ili znakove koji bi joj naterali da ode lekaru."

Međutim, na dan kada je primljena u bolnicu, Kristina je bila budna oko sat i po, ali nije osećala nikakve alarmantne bolove.

Šokantan uzrok smrti

Nakon pregleda, ustanovljeno je da je Kristin pretrpela moždani udar, usled krvnog ugruška u nozi, koji je putovao do pluća, srca, a zatim do njenog mozga. Uprkos svim naporima lekara i najboljoj dostupnoj medicinskoj pomoći, Kristin nije bilo moguće spasiti. Njeno srce je nastavilo da kuca još 20 minuta nakon što je isključena sa aparata za održavanje vitalnih funkcija, što je pokazatelj koliko je bilo snažno.

Tragedija koja je pogodila sve

Kristin je preminula bez patnje i bola, a njenim prijateljima i porodici ostala je samo tuga. Porodica je istakla da je ovo gubitak koji je došao iznenada, i da je imala "mlado i zdravo telo". Njen brat, Džejson, izjavio je da je tragedija šokirala sve, a sa kolegama sa "Amazona" je pokrenuta kampanja za prikupljanje sredstava za podizanje spomenika u njenu čast.

Poruka za sve

Njeni najbliži su izrazili želju da drugi budu svesni rizika koji nosi duboka venska tromboza (DVT), koja se može pojaviti, na primer, tokom dugih putovanja. Iako porodica nije tražila obdukciju, žele da upozore sve na važnost brige o zdravlju i da ne ignorišu bilo kakve simptome.

Džejson je, pored toga, podelio emotivnu poruku o životu, pozivajući sve da više vremena provode sa porodicom i voljenima, jer, kako je rekao, život je krhak i nepredvidiv.

Kristin u sećanju svojih voljenih

Kristin je bila voljena od strane svojih prijatelja i porodice, a ljudi koji su je poznavali opisuju je kao ljubaznu, vrednu i prepunu života. Njen gubitak je ostavio dubok trag u srcima svih koji su je poznavali, a njeno ime će živeti kroz sećanja i podršku koju su pružali oni koji su je voleli.

Šta su krvni ugrušci i kako nastaju?

Krvni ugrušci mogu se formirati u različitim delovima tela, a njihova opasnost zavisi od mesta gde se nalaze i kuda mogu da putuju. U osnovi, krvni ugrušci se formiraju kada se trombociti, proteini i krvne ćelije spajaju i formiraju masu koja može da blokira krvne sudove. Telo obično razgrađuje ove ugruške nakon što prestane krvarenje i rana se zaceli, ali ponekad se ugrušci formiraju tamo gde to nije potrebno, ili se ne razgrade kako bi trebalo. Takvi ugrušci mogu izazvati ozbiljne zdravstvene probleme.

Krvni ugrušci nastaju kada se molekuli i krvne ćelije spoje da bi se stvorio splet, obično kao odgovor na povredu, sa ciljem da zaustavi krvarenje. Međutim, ako se ugrušci formiraju u venama ili arterijama bez odgovarajuće potrebe, mogu uzrokovati ozbiljne komplikacije, poput blokade krvnih sudova.

Koji su tipovi tromboze i gde se mogu pojaviti?

Tromboza je proces formiranja krvnog ugruška unutar krvnih sudova, a može se javiti u venama ili arterijama. Kada se ugrušak formira u dubokim venama nogu, to se naziva duboka venska tromboza (DVT), a kada se ugruši u arterijama, može doći do srčanog ili moždanog udara. Tromboza u nogama je specifična jer se često javlja zbog gravitacije i pritiska na donje ekstremitete, što dovodi do smanjenog protoka krvi u venama.

Koji su faktori rizika za nastanak tromboze u nogama?

Genetika, starost, hormonske promene, neaktivnost, povrede, neki oblici raka, kao i operacije, povećavaju rizik od tromboze. Sedenje na duže vreme, posebno tokom putovanja, može smanjiti protok krvi u venama, dok povrede mogu oštetiti venske zidove, što olakšava formiranje ugrušaka.

Simptomi tromboze vena na nogama, kada potražiti medicinsku pomoć?

Simptomi duboke venske tromboze (DVT) mogu varirati, ali neki od najčešćih su otok, bol i osetljivost u delu noge, naročito iza kolena, na listovima, gležnju, stopalu, pa čak i na ruci. Pored ovih, mogu se javiti i nelagodnosti u predelu kukova, butina ili leđa, kao i simptomi koji na prvi pogled nemaju veze sa trombozom, poput palpitacija, visoke telesne temperature, vrtoglavice, kašlja sa tragovima krvi ili generalnog umora i malaksalosti. Iako se čini da neki od ovih simptoma nisu povezani sa krvnim ugrušcima, oni mogu biti rani znakovi ozbiljne duboke venske tromboze, koja zahteva brzu medicinsku reakciju. Ako se tretira na vreme, lečenje može biti uspešno.

Za osobe koje pate od problema sa zgrušavanjem krvi, kao i za zdrave ljude, stručnjaci savetuju posebnu pripremu pre dugih putovanja, posebno avionskih. Preporučuje se nošenje udobne i šire odeće, konzumacija tečnosti (posebno vode) i kretanje svakih sat vremena kako bi se poboljšao protok krvi. Takođe, trebalo bi izbegavati prekrižene noge i imati na umu da štetne navike, poput pušenja, mogu povećati rizik od stvaranja ugrušaka.

Međutim, kada simptomi postanu ozbiljniji, kao što su iznenadni bolovi u grudima ili otežano disanje, to je hitan signal za traženje lekarske pomoći. Ako oticanje, bol ili osetljivost postanu iznenadni i ne prestaju, ili ako se pojave bolni grčevi u mišićima, odmah se obratite lekaru. Posebnu pažnju treba obratiti na osobe koje su nedavno imale operaciju, povrede, ili se leče od ozbiljnih bolesti, poput karcinoma ili srčane insuficijencije.

Zdravstveni problemi poput bola, otoka, promena u boji kože, ili otežanog disanja, mogu ukazivati na ozbiljnu trombozu ili plućnu emboliju, pa je odmah potrebno potražiti medicinsku pomoć.

(Ona.rs/news.com.au)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Video: Slađa Alegro: Zbog trombofilije, morala sam na carski rez

Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Najnovije iz rubrike Fitnes i zdravlje