Za ovaj sindrom zna izrazito mali broj ginekologa a čest je uzročnik bolnih seksualnih odnosa

N. K.
N. K.  
  • 0

Sindrom karlične (pelvične) kongestije (PCS) označava hronični bol u karlici koji nije povezan sa menstruacijom ili trudnoćom. Uključuje probleme sa protokom krvi u venama karlice. Krv teče unazad, uzrokujući da vaše vene otiču. Istraživači nisu sigurni šta uzrokuje PCS, ali je verovatno da promene na venama tokom trudnoće i velika količina estrogena igraju ulogu.

Sindrom karlične kongestije, koji se naziva i karlična venska insuficijencija, je hronično stanje bola povezano sa problemima protoka krvi u vašim karličnim venama. „Hronični“ bol koji traje duže od 6 meseci, i nije povezan sa vašim menstrualnim ciklusom ni trudnoćom, je alarm koji označava postojanje ovog problema.

Bol u karlici povezan sa PCS često uključuje neispravne vene u vašim jajnicima i karlici. Vene se šire i mogu se uvrnuti i prepuniti krvlju. Kao rezultat, krv se može nakupiti u karlici i prouzrokovati bol.

Simptomi, uzroci

Veća je verovatnoća da ćete razviti PCS ako imate između 20 i 45 godina i ako ste se porodili više puta. Ostali faktori rizika uključuju:

  • proširene vene
  • porodičnu istorija proširenih vena
  • sindrom policističnih jajnika (PCOS)

Retko je da žene koje su prošle kroz menopauzu imaju sindrom zagušenja karlice.

Bol u karlici koji osećate sa PCS-om može biti tup, bolan ili težak. Ređe, bol može biti oštar i intenzivan. Možda ćete primetiti bol samo na levoj strani (najčešće), na desnoj strani tela ili na obe strane. Često, bol počinje tokom ili ubrzo nakon trudnoće. Može se pogoršati sa budućim trudnoćama.

Bol povezan sa PCS-om se može pogoršati:

  • na kraju dana
  • pre i tokom menstruacije
  • tokom seksualnog odnosa i nakon njega (dispareunija) ili osećaja seksualnog uzbuđenja
  • kada dugo stojite ili sedite (ali je bolje kada ležite)

Ostali simptomi uključuju:

  • proširene vene u karlici, zadnjici, butinama, vulvi i vagini
  • česte napade dijareje i konstipacije (nadražujuće crevo)
  • slučajno mokrenje od smeha, kašljanja ili drugih pokreta koji opterećuju vašu bešiku (stresna inkontinencija)
  •  bol kada piškite (dizurija)

Istraživači ne znaju šta uzrokuje sindrom zagušenja karlice. Ipak, problemi sa protokom krvi u venama jajnika i venama u karlici igraju ulogu. Normalno, krv teče nagore iz karličnih vena i ka srcu preko vena u vašim jajnicima. Strukture koje se nazivaju ventili sprečavaju da krv teče unazad. Povratni tok krvi se naziva refluks. Kod PCS-a, vene su toliko proširene da zalisci ne sprečavaju refluks. Krv teče unazad kroz vene, što dovodi do toga da postanu preterano ispunjene krvlju i uvrnute.

Bol može biti posledica istezanja vena koje su pod stresom da bi zadržale višak krvi. Takođe je moguće da deformisane vene dodiruju obližnje nerve u karlici, izazivajući bol.

Sindrom karlične kongestije dijagnostikuje se putem karlične venografije ili laparoskopije, koje važe za "zlatan standard" iako su invazivne, a može da se uoči i na magnetnoj rezonanci, što je svakako lakša i sigurnija opcija.

Doktor, pregled, bolovi u  stomaku Foto-ilustracija: Shutterstock

Terapija

Ne postoji lek za sindrom karlične kongestije, ali određeni lekovi i medicinske procedure mogu pomoći u ublažavanju simptoma.

Lekovi koji potiskuju proizvodnju estrogena mogu smanjiti bol povezan sa sindromom zagušenja karlice. Vaš lekar može obaviti medicinsku proceduru ako lekovi ne ublaže simptome.

Embolizacija vena jajnika ili skleroterapija su dve moguće i najčešće sprovođene opcije. Tokom ove procedure, vaš lekar blokira krvne sudove, uzrokujući da krv teče unazad, tako da se krv ne nakuplja. Prvo postavljaju kateter u neispravnu venu jajnika ili karlične vene. Zatim šalju hemikalije kroz kateter da iritiraju ili zapale vene. Sićušni metalni namotaji, lepak ili pena se takođe ubacuju u ove vene da bi se sprečio refluks.

Laparoskopija je takođe opcija. Taada, vaš lekar veže vene, sprečavajući povratni tok krvi.

(Ona.rs/Clevelandclinic)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Video: Virusne infekcije haraju Srbijom, doktorka upozorava da mogu ostaviti posledice

Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Najnovije iz rubrike Fitnes i zdravlje