
Zlatna tečnost iz prirode: Zaboravljena biljka koja rešava probleme sa stolicom, ali je rizik za KOSU
Ricinusovo ulje ima razne primene u medicini i farmaceutskoj industriji. Nalazi se u hrani, lekovima i preparatima za negu kože, a koristi se i kao industrijsko mazivo i komponenta biodizela.
Kako se dobija ricinusovo ulje?
Ricinusovo ulje se dobija iz semenki biljke Ricinus communis i koristi se već hiljadama godina. Tokom procesa zagrevanja deaktivira se njegov toksični enzim, ricin, što ga čini bezbednim za upotrebu. U starom Egiptu, ricinusovo ulje se koristilo kao gorivo i u medicinske svrhe, poput lečenja iritacija oka i izazivanja porođaja tokom trudnoće.
Ovo su četiri benefita hladnog ceđenog ricinusovog ulja.
1. Moćan laksativ
Hladno ceđeno ricinusovo ulje je poznato po svom snažnom laksativnom dejstvu. Kada se unosi oralno, stimuliše creva i pomaže u ublažavanju zatvora. Ovo dejstvo potiče od ricinoleinske kiseline, glavne masne kiseline u ulju, koja vezuje receptore u digestivnom traktu i izaziva pokretanje creva. Ipak, zbog svoje jačine, preporučuje se povremena, a ne redovna upotreba, i umerene doze.
Deluje brzo tako što stimuliše pokrete mišića u crevima, što ga čini efikasnim za privremeno ublažavanje zatvora ili čišćenje creva pre medicinskih zahvata. Međutim, prekomerna upotreba ricinusovog ulja može izazvati neželjene efekte poput grčeva u stomaku i dijareje.
Iako može biti korisno za povremeni zatvor, hladni ceđeno ricinusovo ulje ne bi trebalo da se koristi za dugoročne probleme bez konsultacije sa lekarom.
2. Prirodni hidratant
Hladno ceđeno ricinusovo ulje je bogato ricinoleinskom kiselinom, monozasićenom masnom kiselinom poznatom po hidratantnim svojstvima. Može se koristiti samostalno ili u kombinaciji s drugim uljima kao prirodna alternativa kupovnim hidratantnim kremama.

Za razliku od komercijalnih proizvoda, ne sadrži štetne dodatke i pogodno je za negu lica i tela. Ipak, kod nekih osoba hladno ceđeno ricinusovo ulje može izazvati alergijske reakcije, pa se preporučuje da se pre upotrebe razblaži sa baznim uljem, poput kokosovog, i prethodno testira na manjem delu kože.
3. Može podstaći zarastanje rana
Hladno ceđeno ricinusovo ulje može pomoći u zarastanju rana jer stvara vlažnu sredinu i sprečava isušivanje kože. Ukoliko budete obratili pažnju, neke kreme koje se preporučuju za ublažavanje rana, sadrže kombinciju ricinusovog ulja uz neke dodatke.
Pored toga, ricinoleinska kiselina, glavna masna kiselina u ricinusovom ulju, može pomoći u smanjenju upale kože, podržati zarastanje i ublažiti bol kod osoba sa ranama. Imajte na umu da tretmani rana koji sadrže ricinusovo ulje često uključuju i druge sastojke. Nikada ne nanosite ricinusovo ulje direktno na ranu bez saveta lekara.
4. Može biti korisno za čišćenje i čuvanje proteza
Na zubnim protezama se često razvijaju bakterije i gljivice, uključujući vrste iz roda Candida, što može dovesti do problema u usnoj duplji ako se proteze ne čiste pravilno. Prekomerno razmnožavanje Candide može dovesti do tzv. stomatitisa izazvanog protezama - infekcije koja izaziva crvenilo, upalu i iritaciju u ustima.
Međutim, neka istraživanja ukazuju na to da čišćenje proteza ricinusovim uljem može smanjiti rizik od razvoja stomatitisa, jer ulje ima sposobnost uništavanja bakterija i gljivica.

Može li ricinusovo ulje podstaći rast kose i poboljšati zdravlje temena?
Mnogi ljudi koriste ricinusovo ulje kao prirodni tretman za kosu, a to je zato što ricinusovo ulje ima hidratantna svojstva koja mogu pomoći u podmazivanju vlasi kose, povećavajući njenu fleksibilnost i smanjujući rizik od lomljenja.
Ipak, iako neki redovno koriste ricinusovo ulje u rutini nege kose, nema naučnih dokaza koji potvrđuju da ricinusovo ulje poboljšava zdravlje kose, podstiče njen rast ili smanjuje opadanje. Isto važi i za upotrebu ricinusovog ulja na trepavicama ili kao tretman protiv peruti. Neki ga koriste za rast trepavica, ali nijedno naučno istraživanje do sada nije pokazalo da je to zaista efikasno.
Štaviše, ricinusovo ulje može izazvati stanje poznato kao akutno mršenje kose, pri čemu kosa postaje ekstremno zapetljana i slepljena, podsećajući na tvrdo ptičje gnezdo. Ovo stanje se obično ne može rešiti, pa je jedino rešenje - šišanje.
Iako je ovo stanje retko, osobe sa dugom kosom treba da budu oprezne prilikom korišćenja ricinusovog ulja kao tretmana.
(Ona.rs/Health line)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Voda sa ruzmarinom za brži rast kose: Lako se priprema, a rezultati su brzo vidljivi
Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.