Vreme čitanja: oko 2 min.
Konobar koji je otvorio prvi bioskop u Srbiji: Ljubav prema radikalima koštala ga je života
Vreme čitanja: oko 2 min.
Njegova porodica važila je za istinsku elitu Beograda, onakvu kakve danas više nema
Svetozar Botorić, prvi filmski producent na Balkanu, Beogradu je poklonio i prvi stalni bioskop. U njegovom hotelu „Pariz” proradilo je i prvo srpsko humorističko pozorište „Orfeum”.
Jednom davno, čovek rođen u Opaljeniku, malom selu kod Ivanjice, imao je hrabrost, lucidnost, viziju i petlju da svoje ideje sprovede u delo.
Prvi igrani film u Srbiji, „Život i dela besmrtnog vožda Karađorđa”, kasnije kratko nazvan „Karađorđe”, koji je snimljen 1911, producirao je Svetozar Botorić. Ovo ostvarenje delimično je nastalo po narodnoj pesmi „Početak bune na dahije”.
Botorić je počeo kao konobar, potom se upustio u ugostiteljske vode, posedujući trgovačku radnju i kafane na Terazijama. Kasnije je, sa Jevremom Kolarevićem, zakupio hotel "Pariz", i, tako, stvorio kulturnu zaostavšinu grada Beograda. Sa šacicom ljudi koji su delili njegovu pasiju prema umetnosti, delovao je kao „Udruženje za snimanje srpskih filmova”.
Najstariji Botorićevi filmski žurnali snimljeni su u leto 1911, imao je vlastitu laboratoriju i trgovinu kinematografskim materijalom, a bio je i istaknuti član Radikalne stranke.
Tragično okončan život
Svetozar je, pored ljubavi prema filmu, gajio i ljubav prema politici, što ga je naposletku koštalo života.
- Kao član Narodne radikalne stranke, u njegovom hotelu, koji je bio na mestu današnjeg pasaža kod hotela Kasina, okupljali su se radikali. On je bio lični prijatelj Nikole Pašića i za ovu stranku pregovarao je o kupovini oružja. Kako je dosta putovao po svetu, a želeći da ostavi nešto vredno generacijama koje dolaze, stupio je u kontakt sa snimateljem Lujem de Berijem koga je angažovao za snimanje filmova.
Najpre su snimili istorijsku dramu „Ulrih Celjski i Vladislav Hunjadi”, a Čiča Iliju Stanojevića uzeo je za reditelja danas poznatog filma „Karađorđe” koji je sniman i u dvorištu hotela „Pariz”, u današnjem Bezistanu, što pokazuje koliko je taj projekat bio porodična, srpska stvar - govori Srđan Knežević, režiser filma o Svetozarevom životu. Ilija Stanojević je režirao i film „Ciganska svadba”, o životu čergara, koji je od Botorića otkupljen za prikazivanje u svetu.
S austrougarskom okupacijom Svetozar Botorić je uhapšen sa ostalim viđenijim ljudima i 1915. godine interniran u logor Nežider, u blizini Beča, gde je bolestan i iscrpljen, godinu dana kasnije preminuo. Sahranjen je na Novom groblju u Beogradu.
- Sin Miloš završio je prava u Engleskoj i radio u Ministarstvu spoljnih poslova. Ćerka Roksanda je završila internacionalnu školu u Ženevi i radila u diplomatiji. Ćerka Stanica prva je Jugoslovenka koja je završila muziku na Ekol normal superier u Parizu. Predavala je na Muzičkoj akademiji u Beogradu. To je bila elita Beograda – naglašava Knežević.
Prema rečima Kneževića, jedan uticajan čovek iz državnog aparata javio se porodici; rekao da ima nekih teškoća sa grobnicom i predložio da, pošto nema dovoljno mesta za sahranjivanje narodnih heroja, on otkupi grobnicu za simboličnu cenu i omogući im papirologiju da grobnicu prebace na drugo mesto. Potomci su premestili posmrtne ostatke u malo selo u Francuskoj, u Bretanji, gde danas počiva porodica Svetozara Botorića, prenosi "Politika".
(Ona.rs)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Ona pita, Viktor Savić odgovara: "Ne bih igrao u projektu koji ide na štetu svog naroda i istorije"
Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.