• 2

Vreme čitanja: oko 2 min.

Najodlikovanija žena u istoriji: Krila je grudi pretvarajući se da je muškarac kako bi se borila za Srbiju

Vreme čitanja: oko 2 min.

Te iste grudi okitila je ordenima Legije časti, Karađorđevom zvezdom sa mačevima i postala jedina žena nosilac francuskog odlikovanja Ratni krst sa zlatnom palminom granom

  • 2
Milunka Savić Foto: Vistesvet

Srpska Jovanaka Orlenka, heroina balkanskih ratova i Prvog svetskog rata, heroina Milunka Savić, umrla je 05. oktobra 1973. godine, ali njena legenda i životna priča živi do danas. 

Rođena 1889. godine u selu Koprivnica u blizini Raške, ova neverovanto hrabra žena prijavila se kao dobrovoljac pod imenom svog brata - Miluna Savića. Uprkos što je više puta bila ranjena na bojištu, uspešno je uspevala da sakrije svoj identitet, sve do ranjavanja u Drugom balkanskom ratu, kada su bolničarke prilikom previjanja njenih grudi otkrile da je ranjenik - u stvari žena.

Od tada Milunka službuje u srpskoj vojsi pod svojim pravim imenom. Pred Prvi svetski rat dobila je čin kaplara, bila je raspoređena u čuveni "Gvozdeni puk", najelitniji Drugi puk srpske vojske "Knjaz Mihajlo".

- Vojvodo, hoću pušku! - nepokolebljivo je zahtevala mlada devojka koju ništa nije sprečilo da postane deo čuvenog "Gvozdenog puka".

U jesen 1915. godine zadobila je teške povrede glave i tako povređena se povlačila preko Albanije do Krfa, gde je bila na lečenju nekoliko meseci. Ona je sa Krfa je otišla na Solunski front, gde je učestvovala u bitkama tokom leta i jeseni 1916. godine.

Prema rečima svedoka, Milunka je bila odličan bombaš, imala je taj talenat da oseti kada je najpogodnije napasti protivnika i precizno da baci bombu u neprijateljski rov. Zbog njene spretnosti i spremnosti divili su joj se mnogi muškarci.

Za pokazanu hrabrost u borbama 1917. godine prestolonaslednik Aleksandar Karađorđević je Milunku Savić odlikovao zlatnom Karađorđevom zvezdom sa mačevima. Nedugo zatim, Milunka dobija i priznanje francuske vojske - Legija časti petog stepena i francuski Ratni krst.

Milunka Savić Foto: Wikipedia

Inače, Milunka je prva žena koja je ikada odlikovana francuskim ordenom Ratni krst.

Takođe, ona je nosilac i spomenica oslobodilačkih ratova od 1912. do 1913. godine, albanske spomenice, kao i Spomenice ratova za oslobođenje i ujedinjenje. Ponela je i britanski orden svetog Majkla, kao i ruski orden svetog Đorđa Pobedonosca.

Vrhovna komanda svih vojski Antante je 1918. godine pismeno pohvalila junaštvo narednice Milunke Savić.

Rodila je jednu, a usvojila tri devojčice

Kada se rat završio, Milunka je radila pri vojci u Sarajevu. Za osam godina mlađeg Veljka Gligorovića iz Mostara udala se tokom 1922. godine. Dve godine kasnije dobili su ćerku Milenu.

Usvojila je još tri ćerke: Milku, koju je pronašla zaboravljenu na železničkoj stanici u Stalaću, svoju sestru od ujaka, rođenu u poznim godinama i Zorku, uzetu iz sirotišta na dalmatinskoj obali, koja je imala hendikep, pošto je preležala meningitis.

Milunka Savić Foto: Wikipedia

Nakon što je Veljko premešten u poštu Banjaluke, njihovom braku je došao kraj.

Posle kraha braka, zahvaljujući pomoći saboraca, Milunka se sa decom seli u Beograd i radi kao čistačica u banci.

Poslednje dane života provela je u stančiću u naselju Braće Jerković. Sahranjena je na Novom groblju u porodičnoj grobnici, a njeni posmrtni ostaci 40 godina kasnije preneti su u Aleju velikana.

(Ona.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Video: Jelena Buhač Radojčić: Upoznajte pravu Daru iz Jasenovca

Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Najnovije iz rubrike Ona

Komentari

  • Cro666

    6. oktobar 2024. | 08:56

    Kakva srpska vojska..????? Pobjegli u današnju grčku i vratili se kad je njemačka kapitulirala sa potporom engleza i francuza...

    Podelite komentar

  • Lord

    6. oktobar 2024. | 10:17

    I posle rata radila kao cistacica,i umrla u bedi i siromastvu.Tako se ova sramotna "drzava" i dan danas odnosi prema svojim veteranima,zasto o tome ne pisete?

    Podelite komentar