
Izgradnja odgovornosti kod dece: Kada je vaše dete spremno da preuzme neke od obaveza?
U redu. Prošlo je vreme prezaštićivanja, obavljanja banalnih radnji i poslova umesto njih, pošteđivanja, pravdanja rečima: "Neka, ja ću" ili "Još si mali, ima vremena". Ili je jednostavno u pitanju vaše nepoverenje u dete. I onda dolazimo do trenutka kada se zapitamo gde grešimo. Ne zaboravite da to što nemate poverenja u svoje dete i njegovu sposobnost da obvalja neke male, obične ali životno važne zadatke, nosi skrivene opasnosti i mač je sa dve oštrice.
Treba da kao roditelji osvestimo u nekom trenutku odrastanja naše dece, da to što ih štitimo i što neke od kućnih bezazlenih obaveza izvršavamo umesto njih, ustvari samo činimo njima medveđu uslugu i bez potrebe ih štedimo od nečeg što znači odgovornost, sposobnost za ispunjavanje životnih zadataka i snalaženje u svakodnevici.

Posebno u današnje vreme kad u žurbi i nedostatku vremena da sve obavimo tokom dana često pribegavamo tehnici "pusti, ja ću" jer to vama znači uštedu vremena i vi ćete to brže nego dete, a ustvari nagomilava stres kod vas, a od deteta pravi "nesposobnjakovića" bez osećaja za svet oko sebe. A, to svakako ne želi ni jedan roditelj.
Zato ljudi, podrazumeva se da ste stu za sve velike stvari sa kojima će se kroz život suočavati i da ćete im dati podršku u svemu što rade, ali moramo krenuti redom (što kažu -"prvo moraš puzati da bi znao hodati") Najpre ih podržite u svakodnevnim obavezama za koje su apsolutno psosobni da ih obavljaju i koje će im veoma brzo izgrdaiti osećaj odgovornosti, "važnosti" i samopouzdanja.
Odgovornosti zbog kojih se dete oseća posebnim mogu biti različitih oblika i veličina. Na primer, za neko dete će to što je pomagao mami kada je bila bolesna i nije mogla da ustane iz kreveta, dovesti do toga da se oseti posebnim i potrebnim, korisnim i sposobnim. Sajt Romper koji se bavi temama odgajnaja dece, takođe navodi nekoliko primera zadataka koje deca mogu sasvim sigurno i bezbedno izvršavati u sklad sa svojim uzrastom. I zaista, svaki put kada bude obavljao neki zadatak ili posao koji mu zadate, doživeće istu vrstu zadovoljstva.
- Dete od dve do tri godine može samo da složi svoje igračke, složi knjige, dopuni hranu kućnom ljubimcu, obriše prašinu ili kada prolije sok ili vodu d ato i krpom očisti.
- Kada napuni četiri ili pet godina, dete može da uradi sve prothodno navedene poslove, ali i da namesti krevet, raspremi sto, pomogne u nošenju namirnica iz prodavnice, upari čarape, zalije cveće, koristi ručni usisivač.
- Uzrast od osam do devet godina može da napuni mašinu za sudove ili veš, opere sudove, složi namirnice u frižider, usisa, pomogne u spremanju obroka, napravi sendvič, oljušti povrće, odvede psa u šetnju.
- Pored prethodno navedenih poslova, deca starija od deset godina mogu i da srede veš, kupatilo, zamene posteljinu, operu prozore, spreme jednostavnije obroke, ispeglaju ravne stvari, čuvaju mlađeg brata ili sestru.

Za svaku od ovih aktivnosti u trenucima kada planirate da ih zadate detetu, važno je da imate topao i prijateljksi pristup, ne potpuno naređivački, gde ćete detetu dati vremensko ograničenje i najaviti eventualnu nagradu ako to obavi kako treba i "bez zabušavanja".
Na dalje, lista primerenih obaveza samo raste, a raste i "vaše mezimče" koje je postalo odgovorno i sposobno mlado biće koje će svoju zahvalnost na tome i na poverenju koje ste mu ukazali umeti da vam uzvrati na najbolji mogući način.
(Ona.rs)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Koliko roditelji treba da učestvuju u školskim obavezama dece?
Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.