
Gde su nestale naše ogrebotine? Nismo imali kacige, ali smo imali detinjstvo
Postojao je jedan svet koji je mirisao na vanilice, zvučao kao smeh sa igrališta ispred zgrade i izgledao kao bicikl bez kočnica i kolena bez kože. Svet u kome se dani nisu brojali po obavezama, već po broju ogrebotina i koliko daleko možeš da odeš pre nego što te mama vikne s prozora. U SFRJ, detinjstvo je bilo sinonim za slobodu, improvizaciju i učenje kroz avanturu. Nije bilo GPS-a, ali smo znali da se vratimo kući kad se upale svetla na ulici. Nije bilo aplikacija za praćenje, ali su roditelji znali da smo dobro – jer smo bili deca, a deca su tada bila deca.
Niko nas nije stalno nadgledao, a ipak smo znali gde su granice. Ogrebotine su bile deo svakodnevice, dokaz da si živeo, trčao, padao, ustajao.
Danas, dok gledamo svoje klince kako rastu u digitalnom svetu, često se pitamo – da li smo mi bili prepušteni sebi, ili su nas roditelji puštali da postanemo ono što jesmo? Svet je postao opasnije mesto – ili su naši strahovi postali glasniji? Da li su deca danas zaista sigurnija, ili ih prezaštićeni roditelji sputavaju više nego što ih čuvaju?

I da li današnje generacije uopšte imaju šansu da to isto iskuse?
Svaka generacija roditelja suočava se sa izazovima u odgajanju svoje dece, često poredeći svoje detinjstvo sa iskustvima svoje dece. Mnoge aktivnosti koje su nekada bile svakodnevne i sasvim normalne, danas su postale nepoželjne, čak i zabranjene. Zbog toga se nameće pitanje – da li su roditelji previše zaštitnički nastrojeni ili jednostavno žele najbolje za svoju decu? Da li današnja deca zaista žive bezbednije, ili roditelji greše kada ih previše ograničavaju?
Igranje na ulici u SFRJ: Nekada normalno, danas nezamislivo
Kada se setimo svog detinjstva, mnogi od nas ne mogu da se ne sete dana provedenih na ulici. Trčanje, biciklizam, fudbal sa prijateljima – sve to bilo je uobičajeno, a roditelji nisu previše brinuli. Deca su se vraćala kući tek kada bi sunce zašlo. Danas, međutim, mnogi roditelji ne dozvoljavaju svojoj deci da se igraju na ulici, strahujući od saobraćaja, nepoznatih ljudi i drugih potencijalnih opasnosti. Da li preterujemo u tome? Da li je sigurnost važnija od slobode koju smo mi imali?

Biciklo bez "zaštite" u: Nekada hrabro, danas opasno
Vožnja biciklom je bio omiljena aktivnost mnogih generacija. Mi smo to radili bez kacige, zaštitnih kolena i laktova. Niko nije smatrao da je to opasno. Danas je to potpuno drugačije. Svuda oko nas postoje sigurnosne smernice i zakoni koji nalažu nošenje zaštitne opreme, i to iz opravdanih razloga. Da li su roditelji previše zabrinuti ili je to stvarno bolje za decu? Iako je sigurnost neosporna, pitanje je koliko slobode im time oduzimamo.
Boravak kod prijatelja bez stalne komunikacije: Nekada prirodno, danas problematično
Kada smo bili deca, jednostavno bismo otišli kod prijatelja. Nije bilo potrebe da obavestimo roditelje svakih nekoliko minuta gde smo, šta radimo ili s kim se igramo. Komunikacija je bila minimalna, ali nismo imali problema. Danas je situacija potpuno drugačija. Roditelji zahtevaju da deca budu u stalnoj komunikaciji, da šalju poruke, pozive i informišu ih o svakom koraku. Ova potreba za stalnim nadzorom, iako s dobrim namerama, može stvoriti previše stresa i ograničiti decu u tome da se opuste i uživaju u slobodnim trenucima.

Jelo sa uličnih kioska: U SFRJ uobičajeno, danas rizično
Svi se sećamo sladoleda, čipsa i grickalica kupljenih na ulici. To je bio deo svakodnevnog života, a niko nije previše razmišljao o tome. Danas, međutim, roditelji se sve više brinu o higijeni i zdravlju, pa jelo sa uličnih kioska postaje tabu. Ulažemo u zdravlje svoje dece, ali možda previše razmišljamo o potencijalnim rizicima, a premalo uživamo u trenutnoj slobodi i radosti koju takvi trenuci mogu doneti.
Spontani izleti: Nekada stvar trenutne odluke, danas temeljno planirani
Kada smo bili deca, odlazak na izlet bio je spontani poduhvat. Bilo je to jednostavno: samo se spakujete, uzmete bicikl i odete. Niko nije razmišljao o bezbednosti, vremenskim prilikama ili drugim faktorima. Danas, međutim, svaki izlet mora biti pažljivo planiran. Iako je priprema neophodna, preterana organizacija može umanjiti spontani duh tih trenutaka i decu lišiti iskustava koja su nam bila tako dragocena.

Zašto roditelji greše u prezaštitničkom ponašanju?
Nema sumnje da su roditelji danas mnogo više zabrinuti nego što su to bili pre. Sa napretkom tehnologije i većom dostupnošću informacija, postalo je lakše pristupiti pričama o nesrećama i opasnostima. Međutim, prekomerna zaštita može deci uskraćivati važne životne lekcije. Odrasli moraju da pronađu balans između zaštite i slobode. Deca treba da nauče da se nose sa životnim izazovima, da istražuju, padnu, ustanu i nastave dalje. Odrasli im mogu pomoći, ali je važno da im ne oduzmu šansu da se razvijaju samostalno.
Poređenje sopstvenog detinjstva sa detinjstvom naše dece je prirodno, ali je važno prilagoditi roditeljski pristup savremenim okolnostima. Dok su se ranije mnoge stvari činile sasvim normalnim, danas je potrebno više pažnje i planiranja. Iako roditelji sa dobrim namerama žele da zaštite svoju decu, možda je važno da im dozvole da dožive istu slobodu koju smo mi imali. Samostalnost i istraživanje su ključni za razvoj, a prekomerna zaštita može ih ograničiti u tome.
(Ona.rs)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Roditeljstvo u fokusu: Kako roditelji da regulišu emocije?
Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.