Turisti upozoravaju na "dragonfish" u Grčkoj: Bilo je slučajeva u Nei Poriju i Asprovalti, ovo su iskustva
U sezoni godišnjih odmora uvek se upozorava na dve važne stvari - na ponašanje i bezbednost u vodi i na plaži. To podrazumeva smanjenje rizika od davljenja, pa ne bi trebalo da plivate predaleko od obale i da se udaljavate od grupe. Kada ste na plaži vodite računa koliko sebe i decu izlažete direktnom suncu i da li ste pravilno i redovno naneli zaštitu.
Međutim, koliko god želeli da budete bezbrižni na odmoru, postoji još stvari kojih se morate paziti, ali koje nisu nešto što u svakom trenutku možete da predupredite. Radi se o bezbednosti od stajanja na ježa, što je najučestalije, a odmah za tim idu i ujedi meduze.
Ali i ove godine po grupama gde turisti razmenjuju iskustva i savete sa letovanja, upozoravaju na "dragonfish".
Zmaj-riba ili morski pauk je opasna otrovna riba koja stanuje na većim dubinama mora, ali se sve češće pojavljuje i u plićaku. Njen ubod stvara neprijatnost i bol koja se ne može opisati, kako svedoči turista koji je za Telegraf detaljno opisao svoje iskustvo.
Morski pauk voli da se zakopava u pesak, zanimljivo je da mu je za to potrebno samo nekoliko sekundi. Kada se zakopa u pesak obično mu se vide samo zrikave oči i prvo leđno peraje nalik bodlji. Ova vrsta riba na taj način najčešće lovi svoj plen, tako što iskoči iz peska i iznenadno ga ulovi.
Oni koji su doživeli ubod, kao prvim simptom navode jaku nepodnošljivu bol. Mogu se javiti i opšti simptomi u vidu pojačanog znojenja, slabosti, vrtoglavice, mučnine i povraćanja. Prilikom uboda na bodlje, otrov na čoveka deluje kao neurotoksin i kao hematoksin, zatim dospeva u krv i izaziva otok na mestu uboda, a u nekim slučajevima može da izazove nekrozu kože.
To dokazuju i svedočenja iz "Fejsbuk" grupe Grčka Info. Turisti prepričavaju svoje iskustva kao i detaljnu proceduru saniranja uboda.
- Moram da skrenem pažnju da je prilikom takve situacije OBAVEZNO javljanje u ambulantu i primanje protivotrova, jer nije nimalo naivna situacija. Moj sin je takođe nagazio na dragonfish u Nei Poriju. Bol je nesnosan i vremenom se pojačava. Nas su preko reda uveli u ambulantu kada smo rekli da je nagazio na nešto u plićaku i odmah mu je dat protivotrov i to na mestu uboda. I tek onda se noga stavlja u toplu vodu da bi se protivotrov lakše proširio telom. Inače, kada se primi protivotrov, bol takoreći, momentalno prestaje. Ta riba izlazi na površinu posle 20h i nalazi se u plićaku. Do tada je zakopana u pesak - detaljno je upozorila jedna mama.
- Imali smo iskustva sa ovom ribom u Paraliji. Protivotrov je krema koja se zove "Betacort" i ima je samo u grčkim apotekama, kod nas ne postoji paralela te kreme. Maže se direktno na mesto uboda tako da otok i bol vrlo brzo nestanu. Prva pomoć je vreo upaljač isto na mesto uboda. Otok se vrlo brzo širi i izgleda strašno - savetovao je član grupe.
Najviše su zabrinuti za decu jer se radi o bolu neopisivog intenziteta koji ni odrasli ne mogu da podnesu.
- Ja sam bila svedok u Olimpik biču da je dečak nagazio na tu ribu, odmah je u ambulanti primio protivotrov, dete je celu nedelju presedeo na terasi.
- Mi smo se sad prvi put susreli sa tim pre 10 dana u Asprovalti kada je mog sina od 12 godina nešto ubolo u prst na ruci, međutim on je pokazivao mali prst, a ubod je bio na drugom prstu, on je toliko plakao da smo odmah otišli u najbližu ambulantu i doktor je znao šta je u pitanju i odmah mu dao injekciju u prst, istisnuo tamnu krv iz prsta i rekao da drži prst u toploj vodi. Rekao je da je na mestu uboda bol nepodnošljiva - daje savet još jedna zabrinuta mama.
(Ona.rs)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Grčka recepcionerka za Telegraf o srpskim turistima
Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Sju
U Turskoj u Kusedasiju,u hotelu u kom sam boravila,jednu zenu i jednog muskarca je ubola riba.Turski lekari odma daju injekciju(protiv otrov)i infuziju kroz koju pacijentima daju jos neke lekove protiv uboda.Botno je odma iscediti otrov koji je braonkaste boje.
Podelite komentar
Sale
Volim da ronim sa maskom i pošto idem sa decom pregledam celu plažu koliko mogu baš zbog ovih naslova. Ove godine u N Kalikratiji na Sahara plazi shvatio sam da su manji primerci maltene svuda ako mrdnes 10 metara od obale, a boga mi ima i velikih od po 20 30 cm ali retko. E sad, plaža je umela biti prepuna i posto je dosta plitko svi hodaju, ali nisam primetio da je neko vristao. Zakljucujem da ih nije lako nagaziti, sli bez obzira, deci sam skrenuo pažnju (pa i ženi hehe). Svakako neposredno uz obalu ih nije bilo, a tu se fdeca najcesce brckaju.
Podelite komentar
Gedza
Cvikam samo od ajkulu,o ovu ribce ce se pretekne.
Podelite komentar