Od proizvodnje svile do dinosaurusa: Šta sve čuva Svilajnac

 
  • 0

Iako je područje na rekama Resava i Velika Morava, gde se danas nalazi Svilajnac, najverovatnije bilo mnogo ranije naseljeno, u drugoj polovini 15. veka se ovaj grad prvi put i pominje u spisima. Od Beograda je udaljen oko stotinu kilometara, kada se krene u pravcu jugoistoka, a pretpostavlja se da naziv duguje delatnosti kojom su se meštani Svilajnca bavili u jednom istorijskom periodu.

Pretpostavljate? U pitanju je uzgoj svilene bube, ali i proizvodnja svile, navodi „Vikipedija“.

Prirodnjački centar Srbije Svilajnac

Nešto više od deset godina u Svilajncu postoji i jedinstvena atrakcija. Prirodnjački centar Srbije je najpre muzej, budući da obuhvata značajnu površinu muzejskog, odnosno izložbenog prostora, ali je ujedno i mesto na kome mališani mogu da uživaju, jer ovde postoji i Dino-park.

Prirodnjački centar Srbije Foto: Sara Rajičić

U okviru muzejskog dela Prirodnjačkog centra Srbije, koji je svoja vrata otvorio dana 29. juna 2015. godine, posetioci imaju priliku da vide čak osam tematskih izložbi, navedeno je na zvaničnom sajtu ove institucije.

Sem njih, Prirodnjački centar Srbije u Svilajncu uključuje i jednu izložbenu postavku na otvorenom. Ona se nalazi u parku centra i to ni manje ni više nego u „unutrašnjosti modela vulkana“.

Ono po čemu je Dino-park u ovom centru posebno interesantan ne samo najmlađim posetiocima, nego i starijima, jeste  autentično okruženje u kome se nalaze dinosaurusi, odnosno njihove replike. U okviru ovog parka postoji čak 20 eksponata.

Kao jedan od najatraktivnijih izdvaja se Diplodokus, čija replika je duga 20 i visoka 11 metara, mada za njim ne zaostaje ni replika Tiranosaurusa.

Prirodnjacki centar Svilajnac Foto: Nikola Anđić

"Resavska Sveta Gora"

Kada se iz Svilajnca krene u pravcu Despotovca, na desnoj obali reke Velike Morave nalazi se još jedna atraktivna lokacija u tom delu naše zemlje. Brojni srpski srednjovekovni manastir vekovima su bili centar duhovnosti na tom području, koje je poznato i kao „Resavska Sveta Gora“. Ostalo ih je nekoliko očuvano do današnjih dana, mada ih je bilo 12 ranije, prema predanju.

Manastir posvećen prazniku Vavedenja Presvete Bogorodice jedan je od najpoznatijih. Na temeljima nekadašnje svetinje je u drugoj polovini 18. veka podignuto novo zdanje i to zaslugom kneza Miljka Tomića, te je od tada to Miljkov manastir. Pretpostavlja se da je upravo zvono na ovom manastiru bilo i prvo koje se 1830. godine čulo u tada konačno oslobođenoj Srbiji. Danas se to zvono nalazi u manastiru Ravanica i zahvaljujući natpisu na njemu, zna se da je izliveno u vreme Karađorđa i da je manastiru poklonjeno zbog činjenice da su se hrabri srpski ustanici sa tog područja sastajali upravo u Miljkovu.

Manastir Zlatenac Foto: Nikola Anđić

Osim njega, na području „Resavske Svete Gore“ nalaze se i manastiri Tomić, Zlatenac i Dobreš, dok u gradu postoji i spomenik posvećen Stevanu Sinđeliću, koji je na području opštine Svilajnac, u selu Vojska i rođen.

(Ona.rs)

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Video: Manastir Zlatenac posećuju svi, a mlada igumanija ima poruku: "Lekari nisu znali kako se izlečila"

Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Najnovije iz rubrike Putovanja