Gradnjom hidroelektrane na moćnom Dunavu nastalo je jezero: Srbija se ponosi ovim draguljem
Mada se jedan njegov deo nalazi na teritoriji susedne Rumunije, zbog površine koju zauzima ovo veštačko jezero, smatra se najvećim u našoj zemlji.
Nastalo je pre nešto više od pet decenija i to zahvaljujući gradnji hidroelektrane “Đerdap I”.
Sa oko osam kilometara maksimalne širine i dužinom većom od stotinu kilometara, Đerdapsko jezero zauzima površinu od oko 250 kvadratnih kilometara. Veći deo te površine nalazi se na teritoriji naše zemlje, dok je rumunski deo jezera oko 90 kvadratnih kilometara.
Oko jezera se nalazi mahom nepristupačna obala, prilično razuđena i sa okomitim stenama.
Najveći nacionalni park Srbije
Počev od, sada već daleke 1974. godine, područje od oko 63.800 hektara se nalazi pod zaštitom i čini Nacionalni park Đerdap, koji je ujedno i najveći od svih kojima se Srbija može pohvaliti.
Osim Dunava, koji se smatra najznačajnijim delom ovog nacionalnog parka, tu su i brojni istorijski i arheološki lokaliteti, ali i obilje biljnog sveta.
Ipak, ono što se smatra najfascinantnijim delom parka jeste Đerdapska klisura, koja je kao klisura probojnica ponela laskavu tiutulu najveće klisure takve vrste u čitavoj Evropi.
Atrakcije u okolini jezera
Budući da je nastanak ovog jezera doveo i do značajnih promena u hidrološkom režimu same reke i njenih pritoka, to su mnogi značajni arheološki lokaliteti na tom području, ali i spomenici bili ugroženi. Sve to je dovelo i do potrebe za izmeštanjem određenih lokaliteta i naselja.
Zanimljivo je pomenuti da je upravo Đerdapsko jezero zaslužno za to što je fomiran plovni put kroz Đerdapsku klisuru.
Ako se izuzmu neki od najlepših vidikovaca u tom delu Srbije, sa kojih se pogled, osim prema moćnoj reci pruža neretko i prema susednoj Rumuniji, čitavo područje oko jezera je vrlo zanimljivo.
Ostaci nekadašnjeg Trajanovog mosta, koji je u vreme gradnje, daleke 105. godine, pa i hiljadu godina docnije bio okrakterisan kao najduži u celom tadašnjem svetu, nalaze se na izlasku iz Đerdapske klisure. O periodu vladavine rimskog cara Trajana svedoči i Trajanova tabla, koja se može videti prilikom plovidbe tim delom toka Dunava.
Arheološko nalazište Lepenski Vir, u blizini Gornjeg Milanovca, jedno je od najznačajnijih nalazišta u našoj zemlji. Istraživanjima tog lokaliteta je utvrđeno da je tu u praistorijsko doba funkcionisala prva naseobina, koja je bila planski organizovana.
Na tom području je, pored ostalih znamenitosti nalazi se i tvrđava Golubački grad.
(Ona.rs / “Zanimljivageografija”)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Srbijo, ovo je tvoja tvrđava Golubac
Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Stevan
Đerdapsko jezero je na putu da postane isto kao i jezero u Međuvršju kod Čačka! Zbog zamuljavanja ,izgubilo je deo svog kapaciteta. Dokaz su i barske i močvarne biljke kojih ima sve više! A bog zna čega sve ima u mulju koji dolazi iz čitave Evrope,a bogami i iz većeg dela bivše Jugoslavije!!!
Podelite komentar