Ovaj grad u Srbiji je pravi dragulj: Lokacija je mamac za turiste, znamo ga po kulturnom i istorijskom nasleđu
Na mestu na kome se teritorija naše zemlje dodiruje sa crnogorskom i teritorijom Bosne i Hercegovine leži pitomi, omanji grad na Limu. Na desnoj obali reke leži staro jezgro Priboja, dok je na levoj obali novi deo grada.
Još od doba praistorije su tu postojale ljudske naseobine. O tome, ali i drugim periodima istorije danas svedoči bogata zborka Zavičajnog muzeja u Priboju, koji je osnovan 1990. godine.
Izuzev arheološkog odeljenja, u ovoj značajnoj kulturnoj instituciji postoje i umetničko i istorijsko, ali i etnografsko odeljenje.
Zavičajni muzej u Priboju može se pohvaliti i bibliotekom, u kojoj se nalazi stručna literatura, a u njemu funkcioniše i konzervatorska radionica. Smešten u kući Stevovića, na području starog jezgra grada, ovaj muzej se prostire na 800 kvadratnih metara površine, dok je oko 1.200 kvadrata dvorišnog prostora. Uz sve navedeno, deo muzeja su i legat profesora doktora Vujice Jevđevića i galerija, koja nosi naziv po Nadeždi Nadi Vitorović, rođenoj u Priboju.
Jedan od najstarijih rudnika bakra
Počev od perioda postojanja takozvane starčevačke kulture, a verovatno još i ranije su ljudi naseljavali područje današnjeg Priboja. Upravo o tome svedoči i arheološko nalazište u naselju Luka, koje se nalazi u Sastavcima, koje se smatra i najstarijim na tom području.
Značajan arheološki lokalitet je i Jarmovac. Zahvaljujući otkriću alatki, ali i ostataka rudarskog okna iz perioda postojanja vinčanske kulture, utvrđeno je da je na području današnjeg Priboja postojao i rudnik bakra. Smatra se da je to jedan od najstarijih rudnika bakra ne samo u našoj zemlji, nego i u celom svetu.
Bogata arheološka zbirka Zavičajnog muzeja u gradu na Limu sadrži i artefakte iz perioda bronzanog, ali i gvozdenog doba, koji svedoče o dugoj i bogatoj istoriji tog područja.
Atrakcije i aktivnosti u Priboju i okolini
Ukupne dužine 220 kilometara, od kojih 19 protiče kroz teritoriju opštine Priboj, reka Lim nadaleko je poznata među ljubiteljima raftinga.
Pored toga što se u njoj nalazi nekoliko izvora termomineralne vode sa lekovitim svojstvima, Pribojska banja se karakteriše i kao vazdušna banja. Smeštena na nadmorskoj visini između 530 i 550 metara, okružena je planinama na pordučju Starovlaške visije, što utiče i na kvalitet vazduha. U okviru lečilišta postoje četiri zatvorena bazena, koja se pune termomineralnom vodom, kao i privatni bazen za mališane i otvoreni bazen.
Za ljubitelje pecanja, tu je i Potpećko jezero, dugo nešto manje od 20 kilometara. Projekat Ribarsko naselje „Potpeć“ posebno je zanimljiv, a kako navodi TO Priboj, u pitanju je „jedinstveni turistički projekat“ koji ljubiteljima pecanja nudi sve što je potrebno za uživanje u toj aktivnosti. Počev od smeštajnih kapaciteta, preko mogućnosti plovidbe čamcima do uređenih ribarskih staza.
Nedaleko od grada nalazi se i nekoliko planina viših od hiljadu metara, kao i dve visoravni, sa kojih se može uživati u nestavrno lepom pogledu na Priboj i okolinu.
Bogato versko nasleđe je još jedna od specifičnosti grada na Limu. Uz čuvenu Hasan-aginu džamiju, koja je svojevrstan simbol Priboja, u okolini se nalaze i tri značajna srpska srednjevekovna manastira. Uz manastir Uvac, tu je i svetinja znana kao Mažić i manastir posvećen Svetom Nikoli.
Nekoliko je izletišta u okolini grada. Kao jedan od najlepših vidikovaca i na staro gradsko jezgro i na novi deo Priboja izdvaja se onaj, koji se nalazi na izletištu „Panja Glava“, do koga se može stići iz novog dela grada.
(Ona.rs / „TO Priboj“)
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Od pogleda s njih svi se zaljube u Srbiju: Ovo su najlepši vidikovci naše zemlje
Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.