
Pred sam kraj ledenog doba nastalo je oko 150 ostrva, ostrvaca i grebena: Danas je tu jedan nacionalni park
Iako se smatra da su ostrva i grebeni, koji ulaze u sastav Nacionalnog parka Kornati, u hrvatskom delu Jadranskog mora nastali još pred kraj ledenog doba, za to područje vezju se i legende.
Budući izuzetno razuđeni, Kornati su nastali nakon što je Svevišnji jednostavno pobacao u more kamenje kada je stvarao svet. Tako barem navodi jedna od često pominjanih legendi.
I dok je područje današnjeg nacionalnog u vreme turske vladavine bilo smatrano svojevrsnim rajem na zemlji, budući da su stanovnici Murtera upravo tu uspevali da pronađu spas, u jednom predanju se ta ostrva pominju i kao potpuna suprotnost.
Glavni akter tog predanja je jedan stanovnik Murtera. Čovek od ugleda i sa dosta novca, odlučuje da ode na Kornate, ne bi li tamo boravio tokom zime. Kako pojašnjava Mitja Zupančič na „Emorje“, taj čovek je dosta zgrešio i to najpre telesno, jer je imao sve što se poželeti može, pa je tražio malo provoda. Priča dalje veli da se kasnije ispovedio svešteniku, pomenuvši grehe koje je činio. Nakon predloga sveštenika da se za sve te grehe pokaje, on pristaje, ali je imao samo jedan uslov. Zapravo je jedino tražio da ne bude vraćen na Kornate, „jer je tamo bilo gore nego u paklu“.


Nacionalni park Kornati
Od ukupno oko 150 ostrva, njih 89 su u sastavu nacionalnog parka. Što ostrva, što hridi i ostrvaca. Danas je Nacionalni park Kornati uvršten na Listu svetske baštine UNESCO-a.
I dok je nešto više od 32 kvadratna kilometra površina ostrva Kornat, koje je ujedno i najveće u arhipelagu, površina ostalih ostrva je tek oko pola kvadratnog kilometra.
Veći deo ovog hrvatskog nacionalnog parka, čija je površina nešto manja od 220 kvadratnih kilometara, čini more, dok ostrva, ostrvca i grebeni zauzimaju manji deo površine, odnosno oko 50 kvadratnih kilometara.
Neobično ograđivanje imanja
Nekada su dovitljivi stanovnici ovih ostrva gajili masline i vinovu lozu uglavnom, dok su se bavili ribarenjem. Danas su ostrva mnogo više okrenuta turizmu, pa se posetiocima osim šetnji i upoznavnja ostrva na takva način, nude i odlične lokacije za ronjenje i snorkeling.
Da bi ostrvljani, koliko-toliko zaštitili svoja imanja ne samo od mora i vetra, nego i da bi imanja ogradili od drugih, smislili su posve neobičan način za to.


Suvi zidovi izgrađeni od kamena, izvorno suhozidi na hrvatskom, specifičnost su Kornata. Te pregrade su korišćene i za zaštitu životinja. Zanimljivo je pomenuti da omanja ostrva i hridi, koja pripadaju konkretnom ostrvu, na kome se imanje nalazi, zapravo nemaju suhozide. Jednostavno, konkretna porodica je posedovala ne samo tako ograđeno imanje, nego i ostrvca i hridi koje tom ostrvu pripadaju, dok je more smatrano granicom između poseda.
I upravo zbog tako surovih klimatskih uslova i sastava tla, mnoge porodice koje su živele na Kornatima su se bavile različitim poslovima. I to svi članovi porodica. U tom smislu je zanimljivo pomenuti da postoji uverenje da su ostrvljanke radile rame uz rame sa muškarcima, te da su se čak sa njima otiskivale i na more kada je to bilo potrebno. U tom smislu je zastupljeno uverenje da je postojala ravnopravnost između muškaraca i žena koju su na tim ostrvima živeli.
(Ona.rs / „Tzo-murter“ )
Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).
Video: Jedan od najbogatijih Srba na Hvaru upecao tunu
Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.