Jezero čudnog imena, a čiste vode: Kako je nastalo beogradsko jezero čije ime svi izgovaraju sa osmehom

 
  • 1

S proleća su stanovnici jednog beogradskog naselja muku mučili sa poplavama. Krajem 80-ih godina prošlog veka je pronađeno rešenje za taj problem stanovnika Resnika.

Međutim, gradnja brane nije samo pomogla stanovnicima ovog dela Beograda da se izbore sa čestim prolećnim poplavama, već im je darovala i jedno jezero.

Doduše, u pitanju je jezero čiji naziv često izazove smeh. Istini za volju, uprkos tome, jezeru Pariguz ne manjka čiste vode.

Zanimljiv naziv

Dugo oko sedam stotina i široko oko 120 metara, jezero Pariguz od stambenih zgrada deli tek oko 150 metara. Iako do njega nema jasnih putokaza, ako upitate meštane, lako ćete pronaći put do njega.

Još jedan skriveni biser jeste i jezero Pariguz u Resniku do kojeg se lako dolazi iz centra Beograda. Beograd na svojoj teritoriji, pored najpopularnijeg Savskog i jezera Ada Safari, krije još deset "skrivenih" jezera koja su godinama unazad stecište malog broja zaljubljenika u prirodu. Ona su značajan ali za sada neiskorišćen turistički potencijal Beograda. Foto: Tanjug/Zoran Žestić

Pažnju, bez imalo sumnje privlači i naziv ovog jezera. O tome su do današnjih dana očuvane dve priče, koje se slobodno mogu okarakterisati i kao legende.

Ona, koja deluje suvislije, vezana je za podatak da je na mestu današnjeg jezera nekada postojao izvor vode, za koju se verovalo da je lekovita. Blato koje je tu formirano, kao i voda sa izvora je korišćena za lečenje i to po sebno hemoroida, ali i krvnih sudova.

Nešto starija je druga priča o nastanku naziva jezera Pariguz. Ona nas vraća u doba kada su današnjom Srbijom vladali Turci. Tačnije, u vreme kada su ustanici, pod vođstvom Karađorđa odlučili da se suprotstave turskoj vlasti.

Na mestu na kome se danas nalazi jezero Pariguz sukobile su se srpske i turske snage, ako je verovati drugoj, starijoj legendi o nastanku naziva ovog beogradskog jezera. Hrabri srpski borci uspeli su da poraze turske i to tako što su baš njihovu „pozadinu“ izrešeteli sačmama, pa se veruje da je nakon tog događaja i nastao takav naziv jezera.

Još jedan skriveni biser jeste i jezero Pariguz u Resniku do kojeg se lako dolazi iz centra Beograda. Beograd na svojoj teritoriji, pored najpopularnijeg Savskog i jezera Ada Safari, krije još deset "skrivenih" jezera koja su godinama unazad stecište malog broja zaljubljenika u prirodu. Ona su značajan ali za sada neiskorišćen turistički potencijal Beograda. Foto: Tanjug/Zoran Žestić

Tri izvora Priguza

Dubina jezera Priguz je nešto veća od 12 metara. Vodom se napaja sa tri izvora. Zahvaljujući odvodu koji se nalazi na brani, višak vode iz ovog jezera napaja dalje Topčidersku reku.

Iako još uvek uspeva da odoli urbanizaciji, na zvaničnom sajtu Gradske opštine Rakovica navedeno je da postoji plan o uređenju i jezera i njegove okoline.

Osim gradnje parkinga, u planu je staza oko jezera, ali i uređenje samog prilaza, te gradnja „savremenog kompleksa namenjenog sportsko-rekreativnm aktivnostima“. Takođe bi trebalo da okolina jezera Pariguz bude obogaćena odgovarajućom ponudom ugostiteljskih objekata, terena namenjenih različitim sportskim aktivnostima, te lovačkom kućom i malom marinom, ali i drugim sadržajima koji će posetu Pariguzu učiniti još prijatnijom.

(Ona.rs / „Putokaz.me“ )

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Video: Labudovi iznenadili kupače na Adi: Klinci potrčali ka vodi da ih hrane

Ona.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Najnovije iz rubrike Putovanja

Komentari

  • Zveki

    23. maj 2025. | 12:23

    To renoviranje se spominje vec 10-15 godina, i nista nije renovirano. Pricali su da su Japanci zainteresovani za renoviranje ali nema nista od toga

    Podelite komentar